(Kościół Jezusowy przed remontem 2018 r. fot. P.Staroń)

O pierwszych doniesieniach na temat konieczności przeprowadzenia gruntownych prac, mówił w 2018 roku w rozmowie z "Gwiazdką Cieszyńską" ks. Dariusz Madzia.

- Pierwszym etapem prac będzie stabilizacja, naprawa fundamentów, a następnie remont elewacji zewnętrznej kościoła. Zwróciliśmy się o zabezpieczenie ewentualnych funduszy, tak jak było to w przypadku remontu organów. Będziemy starali się własnymi działaniami zdobyć wkład własny. Aktualnie trwa zbieranie dokumentacji, która umożliwi rozpoczęcie remontu - a to wiąże się z podpisaniem umowy na otrzymanie dotacji, która ma wynieść ponad 17 milionów złotych - mówił wówczas.

Od tego czasu prace postępowały w planowanych terminach. Od samego początku obejmowały zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną część kościoła. Kwestia przeprowadzenia remontu została podjęta z tego względu, iż po kilkudziesięciu latach na nowo zaczęły pojawiać się pęknięcia w kościele. Wskutek przeprowadzonych ekspertyz, okazało się, że jest to spowodowane usadowieniem zbyt płytkich fundamentów w kościele, oraz ich fatalnym stanem. Remont kościoła był nieunikniony. Z biegiem czasu parafia otrzymała dotację na remont.

Po 4 latach parafia poinformowała o zakończeniu prac. 

- Zakończyły się prowadzone od 2018 r. kompleksowe roboty budowlane i prace konserwatorskie przy największym ewangelickim kościele w Polsce
. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi z faktu, że nasz kościół został wyremontowany. Dziękujemy przede wszystkim Bogu oraz wszystkim za Wasze wsparcie, którego doświadczaliśmy i nadal doświadczamy. Bez Waszego zaangażowania modlitewnego, a także finansowego nie bylibyśmy w stanie udźwignąć tego przedsięwzięcia. Oby to miejsce tętniło życiem i było przestrzenią, w której możemy się wspólnie razem modlić, wspierać oraz poznawać naszego Zbawiciela - czytamy na stronie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie.

Warto dodać, że w 2017 roku Kościół Jezusowy w Cieszynie dzięki głosom internautów został liderem w głosowaniu na Znak Dziedzictwa Europejskiego. Mieszkańcy Ziemi Cieszyńskiej oddali na Kościół Jezusowy aż 40 procent głosów.

Zdjęcia po remoncie można obejrzeć na stronie parafii: KLIK

Tekst i foto: P.Staroń

Kościół Jezusowy po remoncie w 2022 r.
Fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter