Obchodzona przez zgromadzenie zakonne 200. rocznica urodzin Matki Heleny Tichy, Pierwszej Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza na Śląsku była okazją do spotkania w murach Cieszyńskiego Ośrodka Kultury oraz wystawienia spektaklu teatralnego. Wydarzenie "Niebo jest nam TU tak samo bliskie" zgromadziło w sobotę wszystkich tych, którym postać Matki jest bliska sercu.

Napisana przez zakonnice autobiografia posłużyła współczesnym siostrom do zaczerpnięcia inspiracji i przygotowania spektaklu, który odsłonił wydarzenia z lat młodzieńczych autorki, a także kolejnych, spędzonych już po wstąpieniu do zgromadzenia. W postać Matki Heleny Tichy wcieliła się siostra Natana ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza w Mikołowie.

W społeczności zakonnej przedstawienie miało swoją prapremierę w maju podczas głównych obchodów urodzin Matki Heleny Tichy, czasu wspólnego świętowania wraz z Siostrami Boromeuszkami z Pragi oraz Trzebnicy. Teraz siostry postanowiły wyjść zza murów klasztoru w przestrzeń publiczną i przypomnieć tą ważną postać, która wywarła ogromny wpływ nie tylko na kształt Zgromadzenia. 

Mimo, iż pochodziła z Pragi, posługę zakonną czyniła na terenie Śląska. W 1875 roku s. Tichy przeniosła siedzibę zgromadzenia do Cieszyna, gdzie powstał klasztor przy Górnym Rynku. Zmarła 5 marca 1886 roku, szczątki Zakonnicy spoczęły w 1960 roku na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.

Foto i tekst Krzysztof Telma

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter