W siedzibie zarządu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej uroczyście wręczono stypendia macierzowe oraz nagrody specjalne przyznawane wybitnym uczniom z powiatu cieszyńskiego. Ta wspaniała tradycja kontynuowana jest od 2002 roku, kiedy powstał fundusz stypendialny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Fundusz stypendialny zasilają wpływy z dorocznych koncertów noworocznych organizowanych przez Macierz, kwest oraz wsparcia darczyńców do grona, których wpisuje się Starostwo Powiatowe w Cieszynie. 

Przez dwie dekady działalności z tej formy wsparcia, skorzystało ponad 200 młodych i ambitnych mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Uroczystość wręczenia odbyła się w sobotę w sali konferencyjnej, w której uczestniczyli fundatorzy stypendiów, stypendyści z rodzinami, a także przedstawiciele samorządu powiatowego. 

- Jest bardzo dobrze mieć piękne pomysły, ale ważne, żeby znaleźć osoby, organizacje, które będą mogły te pomysły realizować przez lata. Dlatego szukajcie zawsze dobrych sprzymierzeńców  podkreślała w czasie uroczystości Ewa Gołębiowska, inicjatorka powstania Funduszu Stypendialnego.

To godne naśladowania przedsięwzięcie jest nawiązaniem do starej tradycji zapoczątkowanej przez ks. Leopolda Szersznika, który jako wizytator szkół w Księstwie Cieszyńskim, wspierał niezamożną młodzież, pozyskując fundusze na kontynuowanie edukacji.

Tegoroczne stypendia i nagrody przyznano: Maja Chamot, Hubert Chrapek, Emilia Cieślińska, Aleksandra Juroszek, Przemysław Kolarczyk, Mateusz Machała, Krzysztof Maciaś, Julia Pieczonka, Daniel Plinta oraz Paweł Trojan. Wyróżnionym gratulował  Prezes Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej dr Cezary Tomiczek, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius oraz Ewa Gołębiowska, inicjatorka Funduszu Stypendialnego.

Tekst Krzysztof Telma


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter