Historia ubogiego gospodarza Józefa Kurka i jego rodziny wróciła na deski Teatru A. Mickiewicza w Cieszynie. Od wtorku Zespół Teatralny Parafii Św. Elżbiety w Cieszynie, pod kierunkiem siostry Jadwigi Wyrozumskiej ponownie wystawia sztukę Zofii Kossak-Szczuckiej. Ta literacka opowieść ludowa przeniesiona na dużą scenę skłania widzów do refleksji i chwyta nieustannie za serce.

Po raz pierwszy wystąpili ze spektaklem w 1987 roku w świetlicy szpitalnej przy klasztorze sióstr Elżbietanek. Pierwsze sukcesy zaowocowały przeniesieniem sztuki na scenę cieszyńskiego teatru. Od blisko trzech dekad Zespół dostarcza widzom wielu wrażeń, angażując do sztuki kolejne pokolenia aktorów.

Mimo iż od pierwszej premiery minęło wiele czasu, opowieść o nadziei, wierze, pokorze, a także chciwości i braku empatii nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego, przejmujący dramat, wydany w 1948 roku nic nie stracił na aktualności. Losy przedstawionych bohaterów wpisują się w dzisiejsze odzwierciedlanie postawy wobec bliźnich.Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter