Po raz drugi w historii świętowanie Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach odbyły się w Niedzielę Chrystusa Króla. W naszej diecezji  bielsko – żywieckiej, diecezjalne Światowe Dni Młodzieży odbyły się 20 listopada br. w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na bielskim os. Karpackim.

Wcześniej diecezjalne ŚDM odbywały się w Niedzielę Palmową. Hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży brzmi „Maryja poszła z pośpiechem…” (Łk 1,39). To papieskie hasło ma zachęcić młodych do trwania przy Chrystusie oraz do zaangażowania się w konkretną pomoc bliźnim jak Maryja. Taką postawę ukazał swoim życiem bł. Carlo Acutis, zakochany w Eucharystii młodzieniec, patron ŚDM.

Spotkanie dla młodych całej naszej diecezji rozpoczęło zawiązaniem wspólnoty i konferencją ks. Kamila Kuchejdy- diecezjalnego duszpasterza młodzieży, poświęconą osobie bł. Carla Acutisa. Po konferencji -  odbyło się wspólne uwielbienie Pana Boga, a następnie była „przerwa na drożdżówkę”- czyli integracja i okazja do rozmów indywidualnych. Podczas spotkania w bielskiej świątyni obok znaków ŚDM – krzyża i kopii Ikony Matki Bożej, na ołtarzu obecne były relikwie błogosławionego Karola Acutisa.mNa zakończenie Niedzieli Młodych ks. biskup Roman Pindel sprawował uroczystą Mszę św. Liturgię celebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

Jak już wspomniałem konferencję jak i homilię głosił ks. Kamil Kuchejda, który  przybliżył młodzieży postać bł. Karola Acutisa, patrona ŚDM w Lizbonie. Ks. Kamil posługiwał się w wygłoszonej konferencji i kazaniu licznymi rekwizytami, przestrzegł przed błędnym odczytaniem Ewangelii o dobrym łotrze. „Bo można ją zinterpretować w ten sposób, że da się przez całe życie żyć byle jak, by załapać się na wieczność w ostatnim momencie, na taki last minute.” „Można pójść jeszcze głębiej w takiej błędnej, moim zdaniem, interpretacji i wywnioskować z tej Ewangelii, że w takim razie po co się starać żyć przyzwoicie, skoro można w ostatnim momencie załapać się na bilet do nieba. Po co żyć dobrze, lepiej żyć, by potem rzutem na taśmę i pyk – mam niebo?”

Ks. Kamil zachęcił też do specjalnego ćwiczenia duchowego z użyciem lustra. „Potrzebujemy codziennie wieczorem zrobić sobie taki research, zadać sobie kilka pytań a pro po normalności, autentyczności i relacji. Potrzebujemy siąść i spojrzeć w lustro, ale nie po to, żeby zobaczyć swoją twarz, lecz by ujrzeć swoje serce i powiedzieć sobie tak: Kamil, czy ty tam, gdzie dzisiaj byłeś twoją normalnością i talentami doprawiłeś świat, nadałeś mu smak? Czy swoją autentycznością komuś pomogłeś? Kogoś wsparłeś? Czy usiadłeś z Jezusem, by z Nim pobyć?”

Na zakończenie ks. Kamil powiedział: „Myślę sobie, że świętość to normalność, świętość to autentyczność, świętość to relacja z Bogiem, to życie przez «duże zet kropką». Jeśli każdego dnia siądziemy sobie przed lustrem i zadamy sobie pytanie, czy naprawdę żyłem, a odpowiedź będzie twierdząca, to najprawdopodobniej, i to wcale nie w ostatniej chwili, ale znacznie wcześniej, możemy usłyszeć to zdanie, które chyba każdy z nas chciałby usłyszeć na żywo, a nie tylko z tej Ewangelii: «powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju»”

Obchody Światowych Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym są częścią duchowych przygotowań do kolejnego międzynarodowego spotkania podczas Światowych Dni Młodzieży; najbliższe odbędą się w sierpniu 2023 r. w Lizbonie. O czekającym wydarzeniu opowiedział młodym diecezjalny koordynator przygotowań do tego przedsięwzięcia ks. Andrzej Wołpiuk, który zwracając się do młodych powiedział:

„Chciałbym was zaprosić na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony w sierpniu 2023 roku. Jest taka okazja. W naszej diecezji jest kilka grup. Jadą, lecą, tworzy się także z Polski grupa rowerowa. Jeżeli ktoś chce spróbować, można do niej dołączyć. Jest grupa tutaj, którą tworzą ks. Mateusz Dutkiewicz i ks. Mirosław Szewieczek. Wybierzmy się i spotkajmy się w Lizbonie!” – zachęcił, podając konkretne adresy stron internetowych i kontaktów do pomocy.

Parę zdań o błogosławionym Karolu Akutis.

Karol Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie, gdzie jego rodzice Andrea i Antonia, mieszkali z powodów zawodowych. W wieku 7 lat Carlo wyraził pragnienie przystąpienia do pierwszej komunii świętej. Rodzice udali się do lokalnego biskupa i po naradzie, stwierdzono, iż miał na tyle zrozumienia, by przystąpić do sakramentu Eucharystii. Uroczystość miała miejsce w klasztorze św. Ambrożego (Sant' Ambrogio ad Nemus) w Mediolanie. Potem kiedy już chodził do gimnazjum jezuickiego, rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej

Oprócz zainteresowań typowych dla młodych ludzi, np. życia towarzyskiego, podróżowania, gry w football, grania na saksofonie, był autorem stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich.  Eucharystię nazywał „autostradą do nieba" Był popularnym i pilnym wychowankiem mediolańskiego Liceum im. Leona XIII o profilu klasycznym. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako kserokopie”.

Tydzień przed swoją śmiercią dowiedział się w szpitalu, że grypa, na którą rzekomo chorował, okazała się białaczką. Choroba, która u niego miała ostry przebieg, rozwinęła się bardzo szybko. Dwunastego października 2006 zmarł, ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Został pochowany w Asyżu, a 6 kwietnia 2019 ciało przeniesiono do kościoła Matki Bożej Większej w tym samym mieście.

Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w archidiecezji mediolańskiej w 2013r. Piątego lipca 2018r. papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020r. zatwierdził cud za jego wstawiennictwem, otwierając drogę do beatyfikacji, która nastąpiła w bazylice św. Franciszka w Asyżu 10 października 2020r.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 października.

Tekst i foto: M.Szpak
 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter