Kontynuując porównanie Pisma Świętego do „okna”, za pomocą którego człowiek może poznawać Boga, bp Roman Pindel w kolejnej audycji z cyklu „Spotkanie z Biblią” proponuje analizę fragmentu Ewangelii według św. Marka o uzdrowieniu człowieka z uschłą ręką (Mk 3,1-6). Hierarcha sugeruje, by na ów opis spojrzeć w perspektywie lektury całej Ewangelii Markowej.

„Odnotowanie i zestawienie nowych odkryć, na jakie natrafimy podczas obcowania z księgą, ma prowadzić do lepszego zrozumienia działalności Jezusa” – wyjaśnia. Zachęca, by w szczególności skupić się na opisanych w narracji ewangelicznej sporach Jezusa z przeciwnikami, poruszonych problemach z zachowaniem szabatu oraz na wystąpieniach Jezusa w synagodze.

Zdaniem biskupa, odczytanie całej Ewangelii prowadzi ostatecznie do lepszego zrozumienia wydarzenia, jakim było uzdrowienie człowieka w synagodze. Duchowny zwraca uwagę, że fragment ten zapowiada kolejne spory Jezusa z przeciwnikami, zmierzające do tego, by doprowadzić do Jego śmierci. Wskazał, że w tej perspektywie, dzięki lekturze całej Ewangelii św. Marka, mały fragment okazał się początkowym elementem realizowanego spisku przeciwko Jezusowi, zakończonego Jego ukrzyżowaniem.

Program biblijny z udziałem bp. Pindla pojawia się na antenie „Anioła Beskidów” w każdą środę o godz. 4.30, 9.30 i 15.30. Audycji można wysłuchać drogą internetową. Ich zapis obecny jest na portalu radiowym oraz w formie podcastu na Spotify.

ZOBACZ: Wyjrzyjmy dalej i szerzej przez „okno” Biblii - Spotkanie z Biblią biskup Roman Pindel 

(Diecejza Bielsko-Żywiecka)
 
 
 
 
 
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter