Ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej to jeden z głównych celów Programu Stypendialnego „Mistrz – Uczeń”, finansowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

W ramach przyznanego stypendium cieszyńska artystka Agnieszka Pawlitko wykonała pod okiem Mistrzyni Małgorzaty Borkowskiej własnoręcznie suknię cieszyńską. Efekty misternie wykonanej pracy można było zobaczyć podczas wernisażu otwierającego wystawę „Cieszyńska krasa – suknia cieszyńska”, który odbył się w czwartek w Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego.

- Szukając pomysłu i wzoru zainspirowałam się starszymi żywotkami, na których łączono haft kolorowy ze złotym. Głównym motywem na żywotku są oczywiście nasze piękne cieszynianki, które wykonałam w trzech odcieniach z wykorzystaniem barwy zielonej i dwóch złotych nici. Ozdobione są cekinami, koralikami oraz bajorkiem. To wszystko udało się wykonać dzięki Pani Małgosi, która nauczyła mnie jak posługiwać się igłą nicią i tymi wszystkimi elementami – podkreślała Agnieszka Pawlitko.

Z przekazania rzemieślniczych tajników zdolnej uczennicy cieszy się Mistrz Małgorzata Borkowska, która zajmuje się haftem od 20 lat. W swojej pracowni wykonała blisko 80 żywotków, a każdy projekt realizuje, uwzględniając indywidualne potrzeby klienta. Jak zaznacza tworzenie żywotka do żmudny proces, który należy rozpocząć od projektu. Ogrom misternie wykonanej pracy rekompensuje efekt dający sporo satysfakcji.

Foto i tekst Krzysztof Telma


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter