Noc Muzeów to coroczne wydarzenie kulturalne, które zdobyło już ogromną popularność na całym świecie. Na mapie miejsc zapewniających wiele kulturalnych wrażeń znalazł się ponownie Cieszyn. To niezwykła okazja dla społeczności lokalnej, turystów i miłośników sztuki, aby spędzić tę wyjątkową noc, odkrywając bogactwo i różnorodność historycznych skarbów lub zaczerpnąć kulturalnych emocji korzystając z wielu atrakcji.

Tradycyjnie Noc Muzeów nad Olzą zainaugurowano salwą armatnią odpaloną w Parku Pokoju przez członków Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego. Tej nocy muzea, galerie czy instytucje kusiły zwiedzających przygotowanymi atrakcjami. XIV odsłona wydarzenia w sposób szczególny upamiętnia postać Elżbiety Lukrecji, ostatniej księżnej cieszyńskiej z rodu Piastów, której dokładnie 19 maja przypada 370 rocznica śmierci. W organizację wydarzenia włączyło się wiele podmiotów, prezentując ciekawe wystawy czy zachęcając do udziału w okolicznościowych prezentacjach, warsztatach, koncertach, konkursach, a nawet w spacerach.

- W dzisiejszej nocy uczestniczy aż 22 instytucji... myślę, że to rekord. Nie wiem, czy pozostałe miejsca w Polsce mają, aż taką ilość instytucji, które angażują się w to przedsięwzięcie... To taki smaczek cieszyński, z którego się bardzo cieszę... - podkreśla Irena French, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

To była doskonała okazja, aby podziwiać prace znanych i mniej znanych artystów, odkrywać młode talenty, czy poznać nieznane fakty historyczne, a to wszystko oprawione w unikalną nocną atmosferę, która nadaje wydarzeniu niepowtarzalny urok i magię.

Foto i tekst Krzysztof Telma