Narodowe Czytanie to coroczne wydarzenie, które zdobyło serca Polaków, promując czytelnictwo i budując więź między pokoleniami poprzez wspólne czytanie klasyków literatury polskiej. W sobotę odbyła się XII odsłona wydarzenia, która tym razem promuje monumentalna powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" i zajmuje szczególne miejsce w kanonie literatury polskiej.

Po raz kolejny do ogólnopolskiej akcji włączyła się Biblioteka Miejska w Cieszynie, zachęcając do wspólnego czytania nie tylko mieszkańców miasta, ale także przedstawicieli władz miasta, powiatu, instytucji oraz młodzież. Tegoroczne wydarzenie rozpoczął krótki występ, a później wspólnie zatańczony Polonez poprowadzony przez tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Akcja nad Olzą odbyła się pod patronatem władz miasta i powiatu.

- Główna odsłona wydarzenia odbywa się w Ogrodzie Saskim w Warszawie z udziałem Pary Prezydenckiej, ale do tego wydarzenia dołączają instytucje z całej Polski, które organizują eventy czytelnicze. Chodzi o to, aby w przestrzeni publicznej czytać lektury, które nas łączą i pobudzają poczucie tożsamości narodowej - podkreślała Izabela Kula, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.
 
Jednym z kluczowych celów Narodowego Czytania jest promowanie czytelnictwa wśród młodego pokolenia, dla nich ta cenna inicjatywa może stać się inspiracją do odkrywania kolejnych dzieł literatury polskiej i kształtowania swojej tożsamości kulturowej. W wydarzenie w Cieszynie włączyła się także młodzież pracująca pod opieką Joanny Litwin, która przygotowała inscenizacje fragmentów powieści. To nie jedyna atrakcja przygotowana przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie. Przy ul. Głębokiej stanął mały kiermasz ludowych smaków, zaś mali i duzi miłośnicy literatury mogli również skorzystać z warsztatów plastycznych, rękodzielniczych oraz  wysłuchać wykładu Katarzyny Słupczyńskiej pt „Korczyńskich i Bohaterowiczów – ich wspólna historia”.
 
Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter