- To miejsce, gdzie będzie można spotkać przyjaciół – mówił 28 września br., podczas otwarcia Centrum Seniora w zrewitalizowanym budynku przy ul. Romana Dmowskiego 6 prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Na trzecim piętrze obiektu miasto utworzyło funkcjonalne, nowoczesne, przestronne, ekologiczne, dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami i z pięknym przeznaczeniem miejsce.

Prezydent, witając gości w progach centrum, zaznaczył, że jego otwarcie to bardzo duże wydarzenie w polityce senioralnej miasta.

- Stworzyliśmy to miejsce po to, aby jeszcze lepiej dbać o wasz dobrostan – mówił do seniorów. - Bardzo się cieszę, że powstało ono tak blisko mojego biura, bo jak już będę miał dość młodych, to przyjdę- jeśli pozwolicie - tu do was na relaks i refleksyjne spojrzenie na życie – żartobliwie wpraszał się włodarz i został bardzo ciepło przyjęty.

Wspominając o przeznaczeniu Centrum Seniora prezydent Jarosław Klimaszewski wspomniał o samotności, która często dotyka osoby starsze. - Mam nadzieję, że będzie to miejsce, gdzie wszyscy poczują się dobrze, po prostu będą tu ze sobą, bo jesień życia często wiąże się z samotnością. Tu będzie można spotkać przyjaciół – mówił prezydent.

Już otwarcie centrum pokazało, że bielscy seniorzy mają wielu przyjaciół, którzy bardzo licznie pojawili się na uroczystości. Wśród nich byli miejscowi parlamentarzyści, radni na czele z przewodniczącą Rady Miejskiej Dorotą Piegzik-Izydorczyk, przedstawiciele organizacji i instytucji działających na rzecz osób starszych, przedstawiciele służb mundurowych, prezesi miejskich spółek, kierownictwo Urzędu Miejskiego. Byli też oczywiście sami seniorzy, którzy mieli możliwość zapisania się na to wydarzenie, bo niestety centrum nie jest z gumy, i liczba osób, która dziś mogła do niego wejść, była ograniczona.

Ale już w październiku kiedy miejsce się otworzy, na pewno wszyscy będą mogli je odwiedzić i wziąć udział w przygotowanym tu programie.

- Liczymy na to, że to seniorzy będą kreować przestrzeń centrum, że to oni pokażą nam kierunek, w którym powinniśmy podążać – apelowała naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej UM Ewa Swatek.

A potencjał ku temu jest ogromny. Pomieszczenia Centrum Seniora zajmują część ostatniej kondygnacji zrewitalizowanego budynku przy ul. Romana Dmowskiego 6. Na trzecie piętro wygodnie dojedziemy dużą windą. Przestronne są też korytarze i pomieszczenia. Te pomieszczenia to sale integracyjne, warsztatowe, sala ruchowa, komputerowa, pokoje Rady Seniorów, punkt informacyjny oraz szatnia. Bezpośrednio z centrum jest wyjście na dach drugiego zrewitalizowanego budynku przy ul. Romana Dmowskiego 10 - zaadaptowanego na zielony taras z roślinami, siedzeniami, stolikami, stolikiem do szachów i oświetleniem, ale też karmnikami dla ptaków i budkami lęgowymi dla jerzyków.

O całej inwestycji opowiadał najlepiej w tej kwestii zorientowany - bo nadzorujący Wydział Inwestycji UM - zastępca prezydenta miasta Piotr Kucia.

- Ten budynek liczy ponad 100 lat, powstał w latach 20. XX wieku. Była tu fabryka sukna, a po drugiej wojnie światowej Zakłady Przemysłu Włókienniczego Wega, które funkcjonowały do roku 1990. Potem te dwa budynki stały puste. I wśród różnych wyzwań, które wyznacza mi pan prezydent, otrzymałem kolejne – rewitalizację tego miejsca – przyznał P. Kucia. - Z powodu utrzymującego się tu zapachu oraz stanu tych budynków, musieliśmy praktycznie do gołej skorupy wszystko rozgrzebać i od nowa zbudować. Oczywiście we współpracy z konserwatorem zabytków i osobami aranżującymi wnętrza – podsumował trudy rewitalizacji. Po czym dodał - jak sam zaznaczył, nieskromnie - że wnętrza są imponujące, a wygląd elewacji też jest powodem dumy.

Wydarzenia w centrum właściwie ruszą już od 4 października, kiedy to zakończenie miejskich Dni Seniora zaplanowano tu dyskotekę dla seniorów w stylu lat 70. Regularne działania są w planach od 9 października. Będą to wykłady historyczne, spotkania przy grach planszowych, spotkania z dietetykiem, zajęcia poszerzające wiedzę o aplikacjach na telefon czy spotkania z policjantami z wydziału prewencji. Centrum Seniora będzie również wykorzystywane jako przestrzeń wystawiennicza; druga taka okazja, po wystawie na otwarcie, zdarzy się prawdopodobnie z okazji tegorocznego Foto Art. Festiwalu im. Andrzeja Batury.

Tymczasem 28 września w ramach otwarcia w centrum odbył się wernisaż akwarel Leszka Henryka Dryi i bardzo nastrojowy występ zespołu Riffertone.

Przebudowa i adaptacja budynków przy ul. Romana Dmowskiego 6 i 10 na potrzeby Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej kosztowała 19.829.804,91 mln, w tym ponad 1.2 mln zł to koszt umeblowania i wyposażenia obiektu. Pieniądze na inwestycję pochodziły z pożyczki rewitalizacyjnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO WSL 2014 - 2020) Oś Priorytetowa 10: Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna Działanie 10.4: Poprawa stanu środowiska miejskiego.

Prace zaczęły się 5 października 2021 roku, a zakończyły 19 lipca tego roku.

Przebudowane zostały dwa budynki zlokalizowane przy ul. Romana Dmowskiego 6 i 10. Powiedzieć, że to były ruiny, to nic nie powiedzieć. W przeszłości oba pełniły funkcję przemysłową.
Ze względu na historyczny rodowód poprzemysłowy kompleks objęty jest opieką konserwatorską.
Na parterze budynku pod numerem 6 znajdą się pomieszczenia biurowe do wynajęcia, z salą konferencyjną. Dwa kolejne piętra zajmą urzędnicy; zgodnie z planem, do obiektu przeniesie się Wydział Geodezji i Kartografii UM. W budynku pod numerem 10 będzie działać urzędowe archiwum. Nastąpi to niebawem.

Wydział Prasowy UM Bielsko-Biała / Urszula i Andrzej Omylińscy
 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter