Na to wydarzenie czekali pasjonaci historii i kultury. 15 Cieszyńska Noc Muzeów przyciągnęła w piątkowy wieczór do serca miasta wielu amatorów nocnego zwiedzania.

To jedyna taka noc w roku kiedy muzea, galerie, kościoły, biblioteki, teatry czy inne instytucje kulturalne otwierają szeroko drzwi dla zwiedzających do późnych godzin wieczornych. Tegoroczne wydarzenie nad Olzą odbyło się pod patronatem Janiny Żagan Starosty Powiatu  Cieszyńskiego i Gabrieli Staszkiewicz Burmistrz Cieszyna.

To wyjątkowe wydarzenie, które zachęca  do aktywności mieszkańców w każdym wieku, wzbogacone o liczne warsztaty, gry, zabawy, wykłady czy koncerty. Na mapie tegorocznego zwiedzania, prócz stałych punktów, które od lat uczestniczą w wydarzeniu jak Muzeum Śląska Cieszyńskiego,  Muzeum Drukarstwa, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Książnica Cieszyńska czy Muzeum Sióstr Boromeuszek w tym roku po raz pierwszy znalazł się także Sąd Rejonowy. 

Tradycyjnie inauguracja Nocy Muzeów odbyła się w Parku Pokoju, przy licznym udziale mieszkańców. Salwę armatnią z działa Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego oddała Janina Żagan, Starosta Cieszyński.

- To wydarzenie jest organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, czyli z okazji Dnia Muzealnika. Jaka grupa zawodowa z okazji swojego święta przychodzi do pracy i jeszcze w nocy. To tylko muzealnicy, bo oni są nieco szaleni. Stoimy nieopodal pomnika Leopolda Szersznika, który jest założycielem naszego muzeum. I to jest najstarsze publiczne, do dziś bez przerwy działające muzeum w granicach dzisiejszej Polski – mówiła podczas otwarcia Irena French dyrektor cieszyńskiego muzeum.

Foto i tekst Krzysztof Telma

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter