4 marca rozpoczął działalność Dzienny Dom „Senior+”, zlokalizowany w Cieszynie przy ulicy Moniuszki 13. Po niespełna czterech miesiącach działalności – odwiedziliśmy to miejsce. Jak tam jest? Czy placówka spełnia swoje zadanie? Jak czują się w niej seniorzy?

Dziś pogoda za oknem niepewna. Słońce wychodzi tylko na chwilę, przykrywane co jakiś czas ciemnymi chmurami. Zatem to idealny czas, by przy filiżance kawy lub jeśli ktoś woli… herbaty – usiąść przy wspólnym stole i zadbać o najbliższe relacje, rozmawiając, śmiejąc się, opowiadając sobie dowcipy, przy okazji tworząc piękne rzeczy, wykonane własnymi rękami. Czasami jest to rysunek… czasami praca w kilka osób polegająca na zdobieniu wybranych elementów, tworzeniu dekoracji czy wyplataniu prawdziwych dzieł sztuki, do których potrzebna jest włóczka, nożyczki i kawałek tektury. Czasami równie cenna jest także dobra rada sąsiada i pomysł.

W domu przy ulicy Moniuszki 13 powstają również piękne wiersze, okraszone kolorowymi obrazami. W doniczkach na parapecie zakwitają kwiaty, w tle słychać gwar rozmów, choć nawet jeśli komuś zdarzy się „zdrzemnąć” przy nich… to nic.. to też normalne, zwyczajne… każdy czasami musi odpocząć.

Na początku myślałam, że się nie przyzwyczaję, bo wcześniej prowadziłam bardzo aktywne życie. Wydawało mi się, że tu będę się nudzić… że raczej nie przywyknę do nowego otoczenia i ludzi, których nawet nie znałam, ale teraz nie wyobrażam sobie, że mogłoby mnie tu nie być... – mówi jedna z uczestniczek, dodając – Tu czas leci naprawdę bardzo szybko, bo tyle jest do zrobienia i co ważne każdy może realizować swoje pasje tak, jak lubi. Proszę spojrzeć… Ktoś rysuje, ktoś czyta książkę, wyplata wisiorki i bransoletki. Ktoś inny regeneruje siły, rozmawia, dyskutuje z sąsiadem o poważnych sprawach… A jeszcze ktoś inny cieszy się widokiem panoramy za oknem, bo my tu, proszę panią mamy najpiękniejszy widok w okolicy… Po czterech miesiącach wspólnego bycia, widać, jak ludzie się zintegrowali. Jak cieszą się każdego ranka na swój widok… I to normalne, że czasami też o coś się posprzeczamy. Ważne jest, że nikt się na siebie nie obraża. I po dyskusji i tak później razem się śmiejemy.

Dzienny Dom „Senior+” to ponad 151 m2, na które składają się między innymi pomieszczenie pełniące funkcję sali spotkań i jadalni, połączone z aneksem kuchennym, pomieszczenie do utrzymania i zwiększania aktywności ruchowej, szatnia, biuro oraz 2 łazienki dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami, każda wyposażona w prysznic, umywalkę i toaletę, uchwyty i krzesełka prysznicowe, z odpowiednim miejscem manewrowym dla wózków inwalidzkich. Wszystkie pomieszczenia zlokalizowane są na parterze i są przystosowane do potrzeb oraz możliwości osób niepełnosprawnych.

„Senior+” zapewnia 8-godzinną ofertę usług od poniedziałku do piątku. Podstawowy zakres świadczeń obejmuje między innymi: 3 posiłki – w tym jeden gorący, zajęcia edukacyjne, wyjścia do kina, teatru, ale również na organizowane wydarzenia i spotkania z ciekawymi ludźmi. Wśród świadczonych usług nie brakuje również aktywności ruchowej i sportowo-rekreacyjnej. Istotną częścią oferty są również spotkania integracyjne i międzypokoleniowe, a także zajęcia z terapeutą zajęciowym, w tym kulinarne, artystyczne, wokalno-muzyczne. Program dostosowywany jest do potrzeb uczestników.

Dzienny Dom „Senior+” to miejsce dla 15 osób. Obecnie Dom dysponuje jeszcze trzema wolnymi miejscami. Przypomnijmy – powstał on dla mieszkańców Cieszyna, nieaktywnych zawodowo, którzy ukończyli 60 rok życia, w szczególności samotnych, a także wymagających wsparcia w organizowaniu i aktywnym spędzaniu czasu wolnego.

Dzienny Dom ,,Senior +” funkcjonuje w dni robocze w godzinach od 7.00 do 16.00,  z wyłączeniem dni wolnych od pracy. Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o kontakt z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie:

🔸bezpośredni w siedzibie Ośrodka przy ul. Skrajnej 5 (parter budynku, pokój nr 6 lub pokój nr 12) lub
🔸telefoniczny pod numerem telefonu 33 479 49 24, 33 479 49 15.  

Procedura naboru do Dziennego Domu „Senior+” odbywa się na podstawie ustawy o pomocy społecznej. O przyjęciu do Dziennego Domu „Senior+” decyduje kolejność zgłoszeń.

Przypomnijmy - Dzienny Dom "Senior+" utworzony został w ramach programu wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025, dzięki dofinansowaniu zadania ze środków budżetu państwa.


/UM Cieszyn/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter