Finałowe, ewangelizacyjne spotkanie na szczytach górskich w ramach tegorocznej XII edycji Ewangelizacji w Beskidach odbyło się w sobotę 24 sierpnia 2024 r., na Hrobaczej Łące (828 m. n.p.m.) w Beskidzie Małym, z przewodnim tematem „Eucharystia”.

Tym razem do wędrowania po beskidzkich szlakach z Dobrą Nowiną zaprosiła wiernych Wspólnota Rodzin „Novare” z parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Przygotowała w tym celu pouczającą broszurkę pt. „Msza Święta.” gdzie można było znaleźć odpowiedzi na pytania: czym jest Eucharystia, o co trzeba zadbać idąc na Mszę Św., jaki jest przebieg liturgii eucharystycznej, jakie są owoce duchowe, które otrzymuje się przez pobożny udział w Mszy Św.?

Wspólnota zadbała również o oprawę muzyczną spotkania, zachęcając zebranych do włączenia się do śpiewu pieśni uwielbieniowych, do których słowa znalazły się na przygotowanych i rozdawanych kartkach.

Unikalny klimat Beskidów, górski spokój i możliwość modlitwy zachęciły wielu uczestników do przybycia na ten szczyt, nawet z odległych stron Polski.

Mszy Św. w samo południe przewodniczył ks. Tomasz Nowak – proboszcz parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach w koncelebrze z ks. Adamem Wandzlem – z parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie, ks. Andrzejem Woźniakiem – z parafii św. Macieja w Andrychowie, ks. Wojciechem Grzegorzkiem z parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Bujakowie i ks. dr Romanem Salą z parafii św. Stanisława BM w Andrychowie.

Rozpoczynając liturgię ks. Tomasz przypomniał, że w tym dniu wspominamy św. Bartłomieja, Apostoła będącego świadectwem stałego i ustawicznego poszukiwania Mesjasza. Przez Jego wstawiennictwo chciejmy prosić, abyśmy wszyscy poznali prawdziwego, jedynego Boga, i tego, którego On posłał – Jezusa Chrystusa. Szukanie Boga zawsze będzie takim wielkim wysiłkiem, dlatego to cudowne miejsce, wspaniały czas potwierdza, ze każdy z nas ten wysiłek podjął. Tę Eucharystię sprawuję za wszystkich uczestników 12 edycji EwB, aby dobry Bóg błogosławił im na dalszej drodze życia.

Wyraził również wielką wdzięczność, że wszyscy zebrani przyjęli broszurkę o Mszy Św., która wyjaśnia duchowe owoce w jej uczestnictwie. Dla tych, którzy chodzą do kościoła często, to będzie potwierdzeniem, przypomnieniem, a dla tych ,którzy omijają kościół niech to będzie zaproszeniem, bo Eucharystia jest jedną z najpiękniejszych chwil w życiu.

Kontynuując - duchowny - przedstawił taki obraz: „Przychodzi do mnie Chrystus, bierze mnie za rękę, przytula do siebie i mówi: to spotkanie może zmienić twoje życie. Chciałbym abyś wrócił (wróciła) do domu jeszcze bardziej otwarty (ta) na działanie Ducha Św. Mogę zgładzić wszystkie twoje grzechy, jeśli tylko mi pozwolisz, chcę naprawdę uwolnić cię od wszelkiego zła, tylko proszę pozwól mi. Od dzisiaj jeśli tylko mi uwierzysz i przyjmiesz mnie szczerze do swojego serca, pozbędziesz się wszystkich złych skłonności w twoim życiu. Pomogę ci kochać z większym zapałem. Jeśli chcesz to ograniczę twoją miłość własną, która zawsze jest źródłem zła w naszym życiu. Dam ci większą siłę do przezwyciężania pokus, bo wiemy, że jest to możliwe, bo tyle razy nam się udało. Z Panem Bogiem to zawsze jest możliwe. Dlatego posłuż się dobrym słowem, uśmiechem życząc dobrego dnia. Bóg chce ci teraz dać zdolność wybaczania, Chce się z tobą zjednoczyć tak bardzo, abyś tęsknił (a) za nim, aby być zawsze razem i żaden grzech nas nie rozdzielił. Komunia jest pokarmem duchowym w naszym życiu, pogłębia, odnawia życie w łasce. Jezus mówi tak: Zaprawdę jestem w twoim życiu i chcę w nim być. Byśmy tej łaski nie stracili i mieli miłość i bliskość Jezusa Chrystusa wyrzeknijmy się wszelkiego zła.
Kontynuując ks. Tomasz zapytał:

Kto z was pomyślał o tym co ja mogę tu zostawić Jezusowi. Jestem na spotkaniu z Nim. Chcemy Go poprosić o naszą pomyślność. A co mogę Jezusowi zostawić, co mogę Jemu dać?
Kończąc kaznodzieja stwierdził: Przychodząc tu na tę górę ofiarowaliśmy Panu Bogu sporo wysiłku, trudu, wyrzeczenia, czasu. Chciejmy dalej to kontynuować, niech ta Góra Eucharystii będzie czasem, kiedy przewrócimy wszystko do góry nogami i powiemy: Panie Jezu dzisiaj chcemy prosić, ale także więcej Tobie dać tego, co dla Ciebie ważne, w moim życiu.

Całość spotkania zwieńczyła tradycyjnie modlitwa za mieszkańców czterech stron świata, a obecni kapłani pobłogosławili i namaścili wiernych „Rychwałdzkim olejkiem radości”.

Pod koniec liturgii słowa podziękowania nadesłane telefonicznie od o. Bogdana Kocańdy – głównego inicjatora EwB, przekazał zebranym Stefan Targosz. O. Bogdan podziękował wszystkim wspólnotom za udział i organizację tegorocznych spotkań na szczytach górskich. Zaprosił wiernych do uczestnictwa w przyszłorocznej edycji EwB.

W rozmowie Bartosz Smołka- lider wspólnoty „Novare” powiedział:

"Novare" tworzy grupę żorskich rodzin. Jej zadaniem ma być odnowa naszej wiary i odrodzenie naszych rodzin. Opiekunem naszym jest ks. Tomasz Nowak - proboszcz naszej parafii.
Aktualnie wspólnota liczy 100 osób w różnym przekroju wiekowym.

Spotkania prowadzimy sami (za każdym razem inne małżeństwo) i sami wybieramy interesujące nas tematy. Wśród nich to komunikacja małżeńska, wychowywanie dzieci w wierze, poszczególne części Mszy św., ciekawe miejsca kultu, sylwetki świętych i wiele, wiele innych. W wiele rodzajów naszej aktywności staramy się włączać nasze dzieci, które chętnie prowadzą nabożeństwa różańcowe, grają w jasełkach, pomagają nam w naszych akcjach charytatywnych i śpiewie. Starsze są już ministrantami, oazowiczami czy Dziećmi Maryi, a młodsze starają się, jak mogą, żyć wiarą i Kościołem. Jesteśmy rodzicami, by uczyć wiary, świadcząc o niej własnym życiem, bo tylko wtedy jest szansa, że nasze dzieci uznają ją za autentyczną i przyjmą jako swoją. Modlitwy w naszej wspólnocie, które były tematem tegorocznej edycji EwB spełniają się na wielu płaszczyznach. Eucharystia to jest podstawa. Raz w miesiącu mamy Eucharystię wspólnotową. Z radością przyjęliśmy zaproszenie do organizacji modlitwy w ramach Ewangelizacji w Beskidach.

Ks. Adam Wandzel - systematyczny uczestnik EwB, tak podsumował minione spotkania:

Tegoroczna 12 edycja EwB była szczególnie poświęcona relacji z Panem Bogiem – „Spotkany na modlitwie”. Modlitwa była w różnych barwach rozważana jako dziękczynienie, uwielbienie, wstawiennictwo, kontemplacja, medytacja, a u szczytu ostatniej góry, jako suma wszystkich, Eucharystia. To co wcześniej mogliśmy się dowiedzieć stało się podsumowaniem w Eucharystii, bo łączy ona wszystkie etapy i rodzaje modlitwy, które wcześniej rozważaliśmy. Myślę, że to co może nam zostać z tej ewangelizacji to to, żeśmy rozwijali w sobie spotkanie z Bogiem żywym na modlitwie. A każdy może też wybrać modlitwę wg. swojego gustu, upodobania, usposobienia. Musi prosić – niech prosi, czy ma za co dziękować – niech dziękuje, a jeśli cieszy się życiem, jest bogatym – niech uwielbia, ale niech to wszystko oddaje na Eucharystii, która jest zwieńczeniem wszystkich modlitw.

Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy



















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter