Od stycznia br. Miasto Cieszyn wdrożyło program "Koperta życia", który pomaga w interwencji medycznej, a w efekcie może przyczynić się nawet do uratowania życia.

W specjalnej kopercie znajdują się m.in. 2 karty informacyjne do wypełnienia przez posiadacza koperty, nalepka samoprzylepna na drzwi lodówki z numerami telefonów alarmowych 112 i 999, ulotka informacyjna.

- Zainteresowanie kopertą jest, ale jeszcze nie na tyle duże... - mówią "Gwiazdce Cieszyńskiej" panie Henryka Jałowiec i Katarzyna Wilanowska z Cieszyńskiego Centrum Informacji. "Kopertę Życia" można otrzymać m.in. w Centrum Informacji Turystycznej (w budynku Ratusza Miejskiego). W Centrum Informacji w Cieszynie dotychczas wydano 240 takich kopert. - Niektórzy dopiero o inicjatywie się dowiadują, myślę, że jeszcze wciąż mało osób wie, że może być ona bardzo pomocna - dodaje pani Katarzyna Wilanowska.

Jak to działa?

Osoby zainteresowane dostają specjalny zestaw, który zawiera: plastikową kopertę, kartę informacyjną oraz naklejkę na lodówkę. Na karcie wpisuje się swoje dane personalne, informacje dotyczące kontaktu do najbliższej osoby, informację o przebytych chorobach, informacje o lekach, które przyjmujemy. Kartę z informacjami wkłada się do koperty, którą następnie umieszczamy w lodówce. Na lodówce musimy nakleić naklejkę z informacją „Tu jest koperta życia”, która dostajemy w zestawie. Jeśli np. ratownik medyczny będzie interweniował w naszym domu, wie on od razu, gdzie szukać podstawowych danych na temat pacjenta.

Jak mówi w rozmowie z "Gwiazdką Cieszyńską", pani Renata Zając z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie - w samym Ośrodku wydano 146 takich kopert. Ludzie dopytują o te koperty, część osób dopiero próbuje się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat.

- “Koperta życia” jest skierowana przede wszystkim do osób starszych, długotrwale chorych, niepełnosprawnych. Jest to koperta plastikowa, do której wkładana jest karta informacyjna, którą należy wypełnić. Ta karta informacyjna jest najważniejsza, na niej znajdują się dane właściciela, numer telefonu do bliskiej osoby, którą należy powiadomić, a także przebyte choroby, uczulenia i pobierane leki. Każda osoba dostaje dwa formularze karty informacyjnej, żeby w razie wizyty u lekarza mogła zaktualizować informacje. Ważne jest to, że osoby, które chciałyby otrzymać “Kopertę życia”, nie muszą się legitymować żadnym dokumentem, mogą ją pobrać anonimowo. Wystarczy przyjść do nas i można taką kartę otrzymać bez żadnego problemu - wyjaśnia pani Renata Zając.



Kopertę można pobrać: w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Cieszynie – ul. Skrajna 5 (pok. nr 4 i pok. nr 6), w punktach terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – ul. Srebrna 4, ul. Towarowa 6, oraz w Cieszyńskim Centrum Informacji – Rynek 1 (budynek Ratusza). Szczegółowe informacje o "kopercie" można zdobyć na stronie KLIK, a także na stronie internetowej MOPS w Cieszynie, gdzie znajduje się baner logo "Koperty", który przekieruje na właściwą stronę osobę zainteresowaną.

"Koperta życia” przyspiesza ratownikom medycznym dostęp do ważnych informacji medycznych - mogących uratować nawet życie, ułatwia pracę również innym służbom, oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych. Umieszczenie koperty w widocznym miejscu w lodówce, pomaga służbom medycznym, policji, straży pożarnej, a także straży miejskiej i pracownikom socjalnym, dowiedzieć się wszystkich podstawowych informacji, w przypadku kiedy będziemy potrzebowali nagłej pomocy. Koperta życia jest akcją wdrażaną na terenie całego kraju, w Województwie Śląskim uczestniczy w niej wiele gmin, w tym Gmina Cieszyn wraz z Cieszyńską Radą Seniorów, która zainicjowała wdrożenie projektu w mieście.

Na dzień dzisiejszy szacuje się, że dzięki „Kopercie życia” uratowano w całej Polsce co najmniej kilkaset osób.

Tekst i foto: Patryk Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter