Parafia p.w. św. Marii Magdaleny w Cieszynie przygotowuje się do remontu zabytkowych organów kościelnych. Udało się już uzyskać zgodę od Konserwatora Wojewódzkiego na remont, który będzie można przeprowadzić w ciągu trzech lat. Parafia organizuję zbiórkę, z której - dzięki zebranym środkom będzie możliwy zakup potrzebnych części, które umożliwią przeprowadzenie prac remontowych.

Jak poinformował ks. Jacek Gracz, proboszcz parafii - na zakup części - parafia sama musi zgromadzić środki pieniężne, gdyż o dotację można będzie wystąpić dopiero bezpośrednio przed rozpoczęciem prac konserwatorskich. Zakupione części zostaną sprowadzone z Niemiec, z jednego z kościołów sprowadzony zostanie kontuar organowy z dodatkowymi głosami, który zachował się w doskonałym stanie. Niestety koszt takiego kontuaru nie jest niski. Cena wynosi 5 tysięcy euro, dodatkowo trzeba jeszcze doliczyć koszty transportu, aby móc bezpiecznie sprowadzić kontuar do cieszyńskiej parafii.

- Chcielibyśmy wyremontować organy tak, aby zrobić z nich instrument koncertowy... Aby przy okazji różnych uroczystości organy mogły służyć, w pełni jako instrument koncertowy. Po wymianie kontuaru, instrument zyska kilka nowych głosów. Z Niemiec, a dokładnie z jednego z kościołów, w którym zostają rozbierane organy, chcemy zakupić szafę kontuarową, która zachowała się w doskonałym stanie - mówi ksiądz Jacek Gracz, proboszcz parafii.

W ciągu lat organy z powodzeniem służyły podczas uroczystości w kościele. Niestety, od dłuższego czasu zaczęły występować różne problemy techniczne. Organy wymagają odtłuszczenia, oraz przede wszystkim wymiany starych podzespołów. W organach zastosowano obecnie mało praktyczną trakturę pneumatyczną  (tak zwana pneumatyka rurkowa), która oferuje w miarę dobrą funkcjonalność, lecz niestety powoduje opóźnienia oraz problemy z prawidłowym strojeniem.

Warto dodać, że instrument przeszedł już pierwsze oględziny. Wiadomo już, że nowy kontuar będzie posiadał trakturę pneumatyczną, znaną przede wszystkim w instrumentach, które doskonale sprawdzają się na różnych salach koncertowych, czy w filharmoniach.

- Instrument niestety wymaga gruntownego remontu, a jego obecny stan techniczny nie jest dobry. Podczas gry występują opóźnienia spowodowane między innymi zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi w kościele, które zmieniają się w zależności, od tego jaka panuje temperatura... ile wiernych bierze udział w Mszy św. itp. To są istotne sprawy, które przekładają się na funkcjonalność instrumentu, jego prawidłowe strojenie, wybrzmiewanie... W tej sprawie kontaktowaliśmy się już z organmistrzem, panem Mieczysławem Klonowskim z Katowic, który wykonał już pierwsze oględziny instrumentu -
mówi pan Florian Sikora, organista, który w parafii gra na organach od 1983 roku.



Zdaniem pana Floriana, remont z pewnością pomoże pozbyć się wszystkich uciążliwych usterek, a dzięki nowemu kontuarowi, który będzie w pełni zmechanizowany, w przyszłości także jego konserwacja będzie o wiele łatwiejsza. Niewątpliwie będzie lepsza możliwość wykorzystania instrumentu. Organy zyskają także kilka dodatkowych głosów, co z pewnością urozmaici utwory grane podczas Mszy św. i uroczystości - Cieszyn jest miastem kulturowo ubogaconym, stąd też bardzo nam zależy, aby te organy, były sprawne i z powodzeniem służyły podczas nabożeństw, uroczystości, koncertów... - dodaje.  Po remoncie, instrument niewątpliwie odzyska swój dawny blask. Wszystko będzie przebiegać szybko i sprawnie. Samo strojenie instrumentu skróci się do minimum, co ma znaczącą rolę podczas chociażby koncertów, które odbywają się w kościele. Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość wykonania utworów klasycznych. Obecnie organy mają dwie klawiatury, a po remoncie  - organista będzie miał do dyspozycji trzy, co znacznie ubarwi i ułatwi wykonywanie utworów.



Ponieważ remont wiąże się z wyłączeniem instrumentu z pracy, parafia nie chciałaby, aby remont trwał aż trzy lata. Pierwszy krok dla parafii to zakup potrzebnych części. Natomiast, kiedy instrument zostanie już wyłączony, to może wyjść jeszcze cały szereg rzeczy, które będzie trzeba wyremontować. Ważne jest, aby ten czas kiedy instrument nie będzie mógł służyć - był jak najkrótszy. Instrument to przecież bardzo ważna rzecz, mająca ogromne znaczenie w prowadzeniu Eucharystii, a także wizytówka parafii i miasta Cieszyna. Stąd prośba do wszystkich parafian i mieszkańców Cieszyna o pomoc materialną.

- Bardzo prosimy wszystkich parafian, mieszkańców i chętnych wesprzeć inicjatywę, o pomoc w zebraniu środków na ten cel. Należy zaznaczyć, że jest to reprezentacyjny instrument dla całego miasta, strzeżony przez Wspólnotę katolicką. W związku z tym, bardzo prosimy całe społeczeństwo o pomoc. Poczyniliśmy już kilka kroków, między innymi uruchomiliśmy specjalne subkonto, które znajduje się na stronie Parafii pw. św. Marii Magdaleny, na które można wpłacać datki na remont - mówi ks. Jacek Gracz.

Od Wielkiego Postu będzie można także wpłacać środki w sposób uroczysty. Parafia założy na tą okazję specjalną "Księgę Ofiarodawców", w której zapisani będą potencjalni sponsorzy remontu organów. To historyczny moment, nie tylko dla samej parafii, ale także dla społeczeństwa miasta, gdyż instrument od zawsze służył nam podczas największych uroczystości w mieście, które odbywały się na przestrzeni lat. Aby instrument mógł dalej służyć, konieczne jest przeprowadzenie gruntownego remontu, na który środki można przekazywać również osobiście w kancelarii parafialnej.

Tekst i foto: Patryk Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter