Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego, tego dnia wierni przychodzą do kościołów z koszykami wypełnionymi jajkami, chlebem, wędliną jest również sól, czasem ciasta czy słodycze, bukszpanowe gałązki i bardzo często baranek - symbol zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.

Księża święcą pokarmy przeznaczone na świąteczny stół, a tym samym w Kościele katolickim kończy się czas wielkiego postu. W Kościele katolickim, oprócz święcenia pokarmów, przez cały ten dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. W Wielką Sobotę, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane Msze święte. Wieczorem rozpoczyna się Wigilia Wielkanocna - uroczysta Msza święta, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Poprzedza ją poświęcenie ognia i wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na koniec uroczystości wielkosobotnich rozbrzmiewa uroczyste "Alleluja", a bicie dzwonów obwieszcza zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W starożytności Wielka Sobota była dniem bez liturgii, dniem ciszy i postu z powodu żałoby apostołów. Wieczorem chrześcijanie gromadzili się na całonocne czuwanie i modlitwy. Dopiero od V wieku pojawiły się opisy ceremonii poświęcenia świecy paschalnej (paschału). Natomiast kolejne obrzędy liturgiczne rozwijały się w ciągu wieków autonomicznie i były stopniowo wprowadzane do obrzędów Wielkiej Soboty.

Tekst i foto: Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter