"Godzina bez cienia" oraz "Lapidarium" to dwie nowe wystawy stworzone przez dr Małgorzatę Łuczynę oraz studentów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, których wernisaż odbył się 5 maja w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy".

Ekspozycja "Lapidarium" autorstwa ośmiu studentów, a zarazem członków Koła Naukowego "Technicolor" przedstawia fotografie wykonane w technice analogowej, cyfrowej oraz projekcje, dające wrażenie zacierania się granicy między teraźniejszością, a historią.

Na ścianach Cieszyńskiego Ośrodka Kultury zawisły fotografie uwieczniające jeszcze obecny wygląd remontowanego "Domu Narodowego". To okazja by spojrzeć na miejsce spotykania się wielu kultur i pokoleń nie tylko przez pryzmat przestrzeni użytkowej, ale jako zabytek wpisujący się w historię miasta.

- Wystawa jest naszą odpowiedzią na propozycję ze strony COK, by zainteresować się tym, co w jakiś sposób znika wraz ze starym obliczem tego budynku. Mamy etap remontu i ta przestrzeń zmienia swój wygląd. Nasi studenci z aparatami fotograficznymi uwiecznili to, co teraz można tutaj zobaczyć. Eksplorowali to miejsce od piwnicy, aż po strych, zaglądali w miejsca niedostępne dla przeciętnych użytkowników tego miejsca odkrywając jednocześnie nietypowe oblicze i w jakiś sposób chcieli to pokazać na fotografii - wyjaśnia dr Małgorzata Łuczyna.

Atrakcje czekają również odwiedzających Cieszyński Ośrodek Kultury - 26 maja, podczas zbliżającej się Nocy Muzeów. Tego wieczoru studenci zaprezentują drugą część projektu. Będzie to projekcja multimedialna, która „obmyje’ o cały budynek. - Zamierzamy państwa zachęcić do przyjrzenia się przestrzeni tego miejsca w inny sposób - zachęca dr. M. Łuczyna. Pomóc w tym mają udostępnione przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego archiwalne fotografie Cieszyna, w tym również Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.

Druga z otwartych tego dnia wystaw to – „Godzina bez cienia”. Wystawa, w której widz staje się "towarzyszem cienia", biernym obserwatorem, graczem uwikłanym w cudzą grę. Znaczenia są odwrócone, rolę obsadzone nie tak, jak planowano… To gra pomiędzy światłem i przemijaniem, przeszłością i przyszłością. Teraźniejszość jest tylko "godziną bez cienia"- opisuje swoją autorską ekspozycję dr Małgorzata Łuczyna. Wystawy będzie można zwiedzać do 30 maja.

foto i tekst Krzysztof Telma


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter