To już tradycja, że każdego roku na płycie Rynku gromadzą się setki osób, by wspólnie z podopiecznymi ośrodków wychowawczych z całego powiatu, a także z Zaolzia, przejść wokół Rynku i wykonać tzw. "Marsz Godności", podczas obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Obchodom towarzyszył "Hymn Niepełnosprawnych", który wykonali podopieczni koła w Cieszynie: Sylwia Banot i Jerzy Bojarski.

W uroczystym otwarciu Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu cieszyńskiego, powiatowego oraz wojewódzkiego, a także setki mieszkańców miasta. W tym roku, impreza odbyła się pod hasłem "Spotkanie z Godnością". Patronatem Honorowym wydarzenie objęli Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura oraz Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król.
Burmistrz Ryszard Macura skierował podziękowania w stronę organizatorów, uczestników oraz ich rodzinom dziękując za to, że każdego roku wkładają w przygotowania mnóstwo serca i pracy - To co robicie państwo na co dzień jest najważniejsze. To co dzisiaj widzimy - jest praktycznie wierzchołkiem góry lodowej. Życzę dużo radości i satysfakcji wszystkim obecnym tutaj rodzinom, a tym, którzy wspierają osoby niepełnosprawne - życzę dużo siły, wytrwałości, zrozumienia i wzajemnej życzliwości.Pomysł zrodził się we Francji.  W pierwszych dniach maja w wielu miastach Polski, jak również od 17 lat w Cieszynie - organizowane są Dni Godności.

- Organizujemy je po to, aby zwrócić uwagę na ludzką godność. Godność, która jest wartością, dobrem osobistym chronionym przez prawo i przynależy bezsprzecznie każdemu człowiekowi. Terapeuci, opiekunowie, rodzice, dzieci, którzy pracują z tymi osobami  wiedzą jak twórczy są to ludzie - mówiła Pani Anna Wrzecionko, Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Cieszynie, podkreślając, że główną ideą jest obalenie stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych poprzez ukazanie bogactwa ich możliwości, oraz integracji z lokalną społecznością  - Przede wszystkim uzmysłowić, że niepełnosprawni tak samo cieszą się i bawią, ale również cierpią i płaczą.  Nie chcemy aby się nad nimi użalać, aby patrzeć na nich w kontekście barier, ograniczeń, ale chcemy - abyście dostrzegli ich talenty, możliwości oraz pasje.Głównym celem i ideą Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, który został ustanowiony w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności oraz pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności. Warto dodać, że chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, które uniemożliwiają takim osobom prowadzenie normalnego życia.W trakcie 17. Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie nie zabrakło występów tanecznych, teatralnych, dobrej muzyki. Była również okazja aby obejrzeć ciekawe wystawy fotografii, malarstwa, czy prac rękodzieła artystycznego, których autorami są podopieczni z ośrodków wychowawczych z terenu powiatu cieszyńskiego.

Tekst i foto: P.Staroń

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter