Bóg stworzył piękno, aby zachwycało i ludzi, którzy to piękno potrafią dostrzec i przekazać innym.

Wyreżyserowała ponad 500 spektakli, przyciągając nad Olzę tysiące widzów. Siostra Jadwiga Wyrozumska ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Cieszynie od lat „zaraża” innych swym zapałem, talentem artystycznym i prawdziwą pasją, głosząc jednocześnie Ewangelię. Tak powstał pod kierunkiem siostry Zespół Teatralny działającym przy Parafii p.w. Św. Elżbiety w Cieszynie, który od lat 90 -tych zachwyca publiczność sztuką wystawianą na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu siostry, a także wszystkich aktorów - przedstawienia „Misterium Męki Pańskiej” „Gość Oczekiwany” oraz „Jasełka Tradycyjne” odniosły prawdziwy sukces sceniczny. Od początku działalności zespołu, Słowo Boże głoszone przez sztukę zobaczyło blisko 240 tys. widzów, co oznacza, że w wypełnionym do ostatnich miejsc teatrze widzowie, co roku oglądają prawie 30 przedstawień.

W czwartek, tuż po pierwszej tegorocznej odsłonie spektaklu „Gość Oczekiwany”, sztuki wyreżyserowanej na podstawie książki Zofii Kossak-Szczuckiej, uhonorowano siostrę reżyser odznaczeniem nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Za zasługi w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.."

Odznakę honorową „Zasłużony/a dla Kultury Polskiej'' wręczył I Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz.

- Kiedyś słyszałem od znajomego kapłana takie słowa… „Jest w Cieszynie elżbietanka, która od wielu lat z wielkim poświęceniem przygotowuje spektakle teatralne. Dzięki takiej formie ewangelizacji ludzie przybliżają się do Boga. Ta skromna siostra robi wielkie rzeczy”. Dziś w końcu mam możliwość bezpośrednio zwrócić się do siostry i podziękować za miłe Bogu poświęcenie oraz działanie. Myślę, że przyznana przez Ministra Kultury honorowa odznaka ''Zasłużona dla Kultury Polskiej'' będzie podziękowaniem za dotychczasową prace na rzecz Zespołu Teatralnego, Parafii pw. św. Elżbiety w Cieszynie oraz motywacją do dalszych działań…. Pragę pogratulować siostrze talentu, pomysłowości, otwartości oraz wiary, która jest tak pięknie przekazywana za pośrednictwem sztuki - mówił w czasie ceremonii wręczenia I Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz.

Słowa uznania pod adresem siostry wyraził także związany z naszym regionem Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. W odczytanym liście pisze: ... Teatr potrzebuje entuzjazmu siostry Jadwigi, Cieszyn potrzebuje jej niesłabnącego zapału, a sztuka potrzebuje jej nieocenionej pomysłowości. Bo siostra Jadwiga to postać wyjątkowa, która przez wspaniałe widowiska teatralne prowadzi nas do Chrystusa. Dlatego otrzymana odznaka jest pięknym uznaniem dotychczasowych osiągnięć całego Zespołu Teatralnego… Należy podkreślić, że bez wielkiego serca i zapału siostry Jadwigi nie byłoby tego wyjątkowego sukcesu...

W imieniu gospodarza miasta Ryszarda Macury, na ręce s. Jadwigi gratulacje i słowa podziękowania złożył także Wiceburmistrz Cieszyna Aleksander Cierniak. - Wysiłek i pasja włożone w nieustanny rozwój Zespołu Teatralnego są powodem do dumy i ogromnej satysfakcji z dokonań siostry. Pragnę serdecznie pogratulować i podziękować za nieprzerwane działanie na rzecz pogłębiania formacji chrześcijańskiej i wypełniania życia społecznego wartościami ewangelicznymi - podkreślał.
Radości i łez wzruszenia nie kryła uhonorowana odznaką siostra Jadwiga, dziękując jednocześnie członkom zespołu teatralnemu, siostrom, duchownym oraz przedstawicielom władz za słowa uznania i wieloletnie wsparcie przy realizacji artystycznej pasji.

- Pragnę podziękować Matce Generalnej za to, że pozwolili mi się rozwijać. Pragnę też serdecznie podziękować ks. prał. Andrzejowi Rdestowi, który patronował naszemu Zespołowi cały czas od samego początku. Nie mam ukończonego zawodu teatralnego, ale myślę, że Bóg posłał mnie taką, jaką jestem i myślę, że zdam sprawę z włodarstwa… Tak jak On, jak największy artysta, reżyser Pan Jezus przemawiał do swoich apostołów, do ludu i szły za nim tłumy - tak myślę, że Pan Jezus wysyła osoby, przez które chce przekazać swoją Ewangelię  o czym świadczy ta dzisiejsza widownia - mówiła s. Jadwiga.

Gratulacje oraz słowa podziękowania płynęły również od przedstawicieli członków akcji katolickiej, zespołu teatralnego, a także zaprzyjaźnionej grupy z Częstochowy.  - Bóg stworzył piękno, aby zachwycało. Ale stworzył też ludzi, którzy to piękno potrafią dostrzec i przekazać innym. Taką właśnie osobą jest siostra Jadwiga, która od wielu lat za pośrednictwem prawdziwego, żywego teatru i z pomocą tak wspaniałych aktorów potrafi ewangelizować przez ten teatr - podkreślał gość z Częstochowy.


 

Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter