„Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby drugiego człowieka, jedynie człowiek wielkiego serca, wyciągnie doń pomocną dłoń” - Jan Paweł II

Zbudowane z inicjatywy Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego stacjonarne Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej rozpoczyna swoją działalność.
1 października 2016 r. przyjmie pierwszych pacjentów. Budowane było przez 6 lat ze środków społecznych. 24 września na uroczystość poświęcenia obiektu, organizatorzy zaprosili znakomitych gości - bp Romana Pindla ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej, bp seniora Pawła Anweilera Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, księży pobliskich parafii Kościoła rzymsko-katolickiego i ewangelickiego, prowincjała Salwatorianów, władze samorządowe na czele z Prezydentem Miasta Jackiem Krywultem, parlamentarzystów RP, sponsorów, wykonawców, darczyńców budowy, przedstawicieli służby zdrowia.

Spotkanie poprowadził aktor miejscowego teatru Kuba Abrahamowicz. Przebieg budowy i stan obiektu pokrótce omówiła prezes SSH Grażyna Chorąży. Na budowę i wyposażenie hospicjum wydano ok. 10 mln zł zebranych podczas zbiórek społecznych, akcji „Pól nadziei” oraz z dofinansowania UM Bielsko-Biała w ramach budżetu obywatelskiego. W pawilonie szpitalnym jest obecnie przygotowanych 28 łóżek dla terminalnie chorych, pokoje gościnne dla krewnych, gabinety zabiegowe i rehabilitacyjne i lekarskie oraz kaplica. Obiekt posiada ogrzewanie podłogowe, klimatyzację, kompletną instalację i wyposażenie. Słowa podziękowania skierowała do współpracowników, sponsorów wręczając im honorowe dyplomy.

Okolicznościowe słowo wygłosili również obecni księża biskupi, prezydent miasta oraz parlamentarzyści. Dokonano tradycyjnego przecięcia wstęgi a bp Roman poświęcił hospicyjną kaplicę oraz cały obiekt.

Obecna na spotkaniu Europosłanka Jadwiga Wiśniewska dla czytelników Gwiazdki Cieszyńskiej powiedziała:

To dzisiejsze poświęcenie stacjonarnego Hospicjum im. JPII w B-B jest pięknym dniem, dniem radości dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do powstania Hospicjum, którzy współdziałaniem dali świadectwo jak można pięknie żyć i jaką treścią można wypełnić życie, aby służyć drugiemu człowiekowi. To najpiękniejsza i najlepsza służba. To jest ta treść, którą życie można wypełnić, bo tak jak mówiła śp. moja mama, nie tyle ważne jest jak długo człowiek żyje, tylko jak żyje. Od tych, którzy stworzyli to Hospicjum możemy się uczyć jak pięknie można swoje życie spełniać. Pamiętając o tym, że śmierć jest końcem ziemskiego życia muszę powiedzieć, że stworzono tutaj w Bielsku-Białej miejsce, gdzie można będzie odejść zachowując godność i podmiotowość.
Wyrazy szczególnego uznania kieruję do twórców hospicyjnej kaplicy, która w mojej ocenie jest artystycznym wyrazem przypominającym przymierze Pana Boga z ludźmi. Jasność i kolory wykorzystane w kaplicy dadzą siłę i nadzieję ciężko chorym do spokojnego, bez cierpienia przejścia, a na pewno nie w samotności. Pozdrawiam wszystkich czytelników portalu Gwiazdki Cieszyńskiej, do których sama się zaliczam. Znajduję tu piękne teksty będące świadectwem jak pięknie można żyć. Kieruję do nich serdeczne słowa pozdrowienia i uszanowania.

Uroczystość poświecenia uświetniła Orkiestra Dęta DK Lipnik z jej dyrygentem Romanem Kubicą. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek ze wspaniałym tortem oraz specjałami przygotowanymi przez Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych z Bielska-Białej.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter