W 2017 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Rzecznika Praw Dziecka ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.

2018 rok został poświęcony Irenie Sendlerowej, bohaterce, która ryzykując własne życie przyczyniła się do uratowania tysięcy żydowskich dzieci z warszawskiego getta. O Irenie Sendlerowej wiemy też, że do końca życia pozostała niezwykle skromna. Została nazwana Matką Dzieci Holokaustu, na co mówiła, że żałuje, iż nie mogła zrobić więcej, a uczucie żalu będzie jej towarzyszyło aż do momentu śmierci. Rok 2018 otrzymał miano Roku Ireny Sendlerowej w 10. rocznicę śmierci Bohaterki. Bohaterka została uhonorowana m.in. medalem i tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Orderem Orła Białego i przez dzieci Orderem Uśmiechu.

Biblioteka Miejska w Cieszynie postanowiła uczcić pamięć Ireny Sendler, nazywanej często Matką Dzieci Holokaustu, przygotowując spektakl pt. „Listy w butelce – opowieść o Irenie Sendlerowej”, który odbędzie się  w dniu 16 maja br. o godz. 13.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie.

- Będzie to widowisko baletowo-muzyczne w wykonaniu dzieci z Teatru Tańca Marioli Ptak z muzyką na żywo, w wykonaniu zespołu „Lor”. Libretto spektaklu opracowane zostało wg książki Anny Czerwińskiej-Rydel pod tym samym tytułem. Celem widowiska jest rozbudzenie empatii na krzywdę w świecie, dzielenie się dobrem, walka ze swoim strachem i zachwyt nad cudem życia. Spektakl ma także zachęcić dzieci i młodzież do naśladowania postawy Ireny Sendlerowej. Działanie ma być stworzone przez dzieci dla dzieci, jako opowieść o nadziei poprzez taniec i muzykę, której celem jest zwrócenie uwagi widzów na to, że czasami wystarczy iskierka by rozproszyć ogrom mroku - informuje Beata Parchańska z Biblioteki Miejskiej.

Po widowisku na scenie Teatru odbędzie się spotkanie z Janiną Zgrzembską, córką Ireny Sendlerowej, Elżbietą Ficowską, ocaloną, jako dziecko z warszawskiego getta oraz Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki „Listy w butelce”. Moderatorką spotkania będzie dr Joanna Jurgała-Jureczka. Projekt odbywa się pod patronatem honorowym Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka i ubiega się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak informuje Beata Parchańska - wydarzenie kulturalne skierowane jest do uczniów klas piątych, szóstych i siódmych szkół podstawowych. Nauczycieli chętnych do wzięcia udziału w przedsięwzięciu prosimy o zgłaszanie klas (liczby uczniów) od dnia 15 kwietnia br. w Oddziale dla dzieci Biblioteki Miejskiej, bądź pod numerem telefonu 33 8520710 w. 15 lub 16. Udział w spektaklu jest bezpłatny. Przesłaniem wydarzenia jest, abyśmy szukali w naszym życiu samotnych „listów w butelce”. Wiele dzieci wciąż wędruje i szuka domu, zostawiając po drodze swoje listy – słowa, obrazki, łzy, uśmiech, zabawy, gesty, cierpienie, samotność, a czasem głód. A przecież, jak powiedziała bohaterka naszego widowiska: Każdemu kto tonie, należy podać rękę.

Warto dodać, że w Cieszynie w 2015 roku powstał mural, na którym upamiętniono postać Ireny Sendlerowej. Mural z wizerunkiem bohaterki znajduje się przy zbiegu ulic Bóżniczej i Józefa Kiedronia. Autorami jest dwójka artystów, Aneta Paszek oraz Dariusz Paczkowski. Oprócz wizerunku Bohaterki mural zdobią również słynne cieszyńskie magnolie.

Tekst i foto: P.StarońPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter