Już po raz kolejny cieszyńska młodzież gościła na Polach Lednickich. Na XXII Spotkania Młodych Lednica 2018 przyjechało ponad 85 tysięcy osób z całego kraju i zagranicy - w tym 26 osoby z Cieszyna pod przewodnictwem ks. Łukasza Gąsiorka z parafii św. Elżbiety, koordynatora wyjazdu cieszyńskiego dekanatu.

Podczas spotkania pielgrzymi obmywali sobie wzajemnie nogi w geście bezinteresownej miłości bliźniego. Całowali też ziemię, naśladując gest Jana Pawła II.

- Kolejny raz mieliśmy możliwość uczestnictwa w pięknej procesji, która była otwarciem XXII spotkanie młodych. Jako symbole Lednicy otrzymaliśmy: zwierciadło prawdziwego spojrzenia - służące do spotkania ze spojrzeniem Boga, hasło "Jestem" drogą w Bożych oczach, nabieram wartości, bo Bóg mnie miłuje, flaga Polski świadcząca o naszej tożsamości, oraz świeca - symbol światła i pokoju. Podczas tegorocznego spotkania młodych doświadczyliśmy gestu umycia nóg, który był zwieńczeniem nauki o stawaniu się bezinteresownym darem - mówi "Gwiazdce Cieszyńskiej" Renata Zięba, która po raz czwarty wraz z grupą cieszyńskich pielgrzymów uczestniczyła w spotkaniu młodych na Polach Lednickich.W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło "Jestem", które nawiązuje do wypowiedzianego przez świętego Jana Pawła II zdania „Człowiek, będąc jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego, nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego”. Oficjalne rozpoczęcie Lednicy, podczas którego pielgrzymi zaśpiewali „Bogurodzicę” rozpoczęło się o godzinie 17:00. Zebranych przywitał Prymas Polski Wojciech Polak i prezydent Andrzej Duda który podczas swojego przemówienia wspominał zmarłego w 2015 roku o.Jana Górę inicjatora spotkań lednickich. Z okazji rocznicy 100-lecia niepodległości uczestnicy otrzymali w prezencie od prezydenta biało-czerwone flagi.Spotkanie Młodych na Lednicy, tradycyjnie zakończyło przejście przez lednicką Rybę. Pomysłodawcą Lednicy, która po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku, był dominikanin o. Jan Góra. Na pierwsze spotkanie przyszło około 20 tysięcy osób. W kolejnych lata liczba ta systematycznie wzrastała. Dziś, spotkanie młodych na Polach Lednickich na stałe wpisały się w kalendarz największych wydarzeń religijnych w naszym kraju. Zatem bardzo cieszy fakt, iż każdego roku do Lednicy wyruszają także kolejne grupy pielgrzymów z Cieszyna, które wracają stamtąd napełnieni Duchem, radością i umocnieni w swojej wierze na długi czas.Tekst: P.Staroń
Foto: R.Zięba
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter