Są dzielni i niezawodni. Choć nieraz ryzykują własne życie, zawsze są gotowi nieść pomoc i walczyć z pojawiającym się zagrożeniami. Na co dzień gaszą pożary, ratują i pomagają mieszkańcom, teraz przyszedł czas by świętować, ale także docenić ich trud i zaangażowanie.

Ochotnicza Straż Pożarna Pogwizdów właśnie świętowała 110-lecie utworzenia jednostki. Zacny jubileusz rozpoczęto w sobotę Mszą Św. w Kościele Parafialnym św. Jana Nepomucena, której przewodniczył bp. pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. W obchodach licznie wzięły udział całe pokolenia strażaków i ich rodziny, delegacje OSP oraz przedstawiciele PSP i samorządu gminnego.

- Posługa wobec człowieka potrzebującego, będącego ofiarą wypadku, przeżywającego powódź, walczącego z pożarem mienia... jest służbą i taką musi pozostać, bo w przeciwnym razie, o czym niestety często słyszymy – nie liczy się człowiek, tylko ekonomia. W takim układzie człowiek nie jest podmiotem, ale środkiem do gromadzenia zysków – mówił podczas Mszy św. w kościele parafialnym w Pogwizdowie biskup.

Wydarzenie było również okazją do poświęcenia nowego sztandaru oraz jego uroczystego przekazania jednostce OSP Pogwizdów, a także poświęcenia ciężkiego wozu ratowniczo-gaśniczego, jaki jednostka otrzymała od firmy PPG Polifarb Cieszyn, gdzie wcześniej służył Zakładowej Straży Pożarnej w Marklowicach. Aktu poświęcenia sztandaru oraz samochodu ciężarowego Jelcz dokonał bp. Piotr Greger.

Obchodzony jubileusz był okazją do gratulacji, podziękowań, ale też do nadania odznaczeń strażakom oraz członkom młodzieżowej drużyny pożarniczej. Bezpiecznej służby oraz wielu sukcesów życzył strażakom Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.  - Życzę by wasza służba była powodem do dumy waszych rodzin  - podkreślał.

-Ten rok, to czas bardzo dużej modernizacji jednostki z Pogwizdowa, ale również innych jednostek z terenu naszej gminy. Mogę już potwierdzić, że jednostka wzbogaci się w tym roku o nowy samochód MANN warty ponad 750 tys. złotych, gdzie blisko połowę środków otrzymaliśmy z funduszy Unii Europejskiej oraz ministerstwa. Przed kilkoma dniami z druhami odbieraliśmy także sprzęt, który sfinansowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Wiem, że to  kropla w morzu potrzeb, ale myślę, że ten gminny program modernizacji OSP będziemy kontynuować - zapewniał wójt.

Foto i tekst Krzysztof Telma

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter