Działają społecznie. Pomagają, wspierają i czerpią radość z każdego zrealizowane projektu, a wszystko po to by pomóc tym, którzy na tę pomoc oczekują. Nagrodą jest uśmiech dzieci...

Główny jej trzon tworzy jednak grupa nauczycieli, zarówno czynnych zawodowo, jak i emerytów. Z całym zdecydowaniem można powiedzieć, że Akcja Katolicka to przedsięwzięcie rozpoznawalne i całoroczne. Nie liczy się pora roku, Akcja Katolicka dba by podczas wakacji, roku szkolnego czy ferii – dzieciom nie brakowało radości. 
Kolonie dla dzieci, pomoc w nauce, wyjazdy, wycieczki… wyliczać można długo, jednak warto również podkreślić, że wszystkie te przedsięwzięcia udaje się zrealizować również dzięki wsparciu ludzi o wielkim sercu, którzy nie żałują datków na rzecz wsparcia AK.

Jednak to nie wszystkie inicjatywy w jakie włączają się członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, podczas Odpustu Porcjunkuli - uczestniczyli w wieczornej liturgii Mszy św.-  w chórze oraz z asystą sztandaru POAK, a na placu kościelnym zachęcali zapachami świeżych ciast i "cieszyńskich kołaczyków" do składania przez parafian i gości datków na rzecz wsparcia AK - zwłaszcza na cele pomocy organizowanej dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

- Akcja Katolicka od wielu lat otrzymuje wsparcie parafian. Wynika to z zaufania jakim ludzie obdarzają naszą formację, bowiem Akcja Katolicka organizuje z zebranych środków wiele zadań, wspierających dzieci i młodzież. Mogę wymienić kilka najważniejszych, między innymi kolonie (chyba najtańsze w mieście - a z kadrą na najwyższym poziomie). Wyjazdom towarzyszy zawsze kapłan. W tym roku z tej formy wsparcia skorzystała 65-osobowa grupa najmłodszych mieszkańców. Chętnych jednak było dużo więcej niż miejsc – przyznaje w rozmowie z Gwiazdką Cieszyńską, pani Joanna Buzek, dodając - Członkowie POAK organizują również akcję w trakcie ferii zimowych, zapewniając dzieciom dobrą zabawę, ale też naukę (są wyjścia na basen, salę gimnastyczną, czy zabawy plastyczne i kulinarne) jest kulig i zimowe ognisko. Dlatego Akcja Katolicka  prosi o wsparcie poprzez rozprowadzanie ciast i kołaczy, ale członkinie formacji poświęcają też wiele godzin na tworzenie przepięknych palm na Niedzielę Palmową, a przy odpuście św. Elżbiety robią piękne róże, przyozdabiając nimi rozdawane chlebki.

Inicjatywy Akcji Katolickiej to również organizacja "Mikołaja" dla dzieci z rodzin wielodzietnych i potrzebujących pomocy, a także opłatek dla dzieci niepełnosprawnych oraz ich rodzin. W POAK przy Parafii św. Elżbiety w Cieszynie jest wielu członków zaangażowanych pełnym sercem i całymi rodzinami w pomoc potrzebującym, dlatego można tak wiele wspólnie zbudować. 

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter