Dziesiąta nadzwyczajna sesja XIII Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz druga sesja XXIV Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce rozpoczęła się w ten weekend w Cieszynie.

"To nasze spotkanie jest o tyle niezwykłe, że na pewno pierwszy raz w obecnej historii postanowiliśmy, aby dwa Synody spotkały się tak blisko siebie, żeby byśmy mogli być na wspólnych obradach. To nie pierwszy raz, kiedy Synody się spotykają. Kilka lat temu odbyło się wspólne nabożeństwo w Kościele św. Trójcy w Warszawie na rozpoczęcie obu Synodów, teraz postanowiliśmy pójść krok dalej i spotkać się także na obradach" - podkreślał bp. Jerzy Samiec.

Wydarzenie miało miejsce 15 października w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza. Wykłady wygłosili prof. Wojciech Kriegseisen („400 lat po Ugodzie Sandomierskiej”) oraz ks. prof. Marek Uglorz („Wyzwania wspólnego składania świadectwa we współczesnym czasie”). Na ten czas zaplanowano również dyskusję panelową. Oba Synody ogłoszą również wspólne przesłanie.

Podczas Synodu zapadają najważniejsze decyzje dla Kościoła, są także okazją do poruszenia wszystkich istotnych problemów, z jakimi Kościół się styka, ale nie tylko… Z okazji 500 lat Reformacji zwierzchnicy obu Kościołów w Polsce zapowiedzieli także przyjęcie podczas wspólnych obrad w Cieszynie wspólnego przesłania.

"W przesłaniu chcemy podkreślić to, co nas łączy… Przypomnieć naszą historię sięgającą XVI wieku oraz ekumeniczne relacje między naszymi Kościołami, w tym o ugodzie sandomierskiej. Chcemy też zwrócić uwagę, jak praktycznie razem działać. Mamy nadzieję, że spotkanie obu Synodów oraz przyjęty dokument będzie impulsem dla ruchu ekumenicznego na następne lata" - podkreśliła Ewa Jóźwiak- prezes synodu Kościoła kalwińskiego. Prezes zaznaczyła także, iż zbliżający się jubileusz Reformacji nadal trwa i będzie kontynuowany, dlatego zwraca uwagę na właściwą formę wypowiedzi. "Nie 500-lecie, ale 500 lat Reformacji"- podkreśla E. Jóźwiak. Ugoda sandomierska to porozumienie zawarte w 1570 roku, na mocy, którego zaprzestano walk pomiędzy wyznaniami protestanckimi, a także wspólna obrona przed kontrreformacją.

Wspólne piątkowe spotkanie poprzedziła konferencja prasowa, podczas której zwierzchnicy Kościoła w Polsce przedstawili program wydarzeń roku jubileuszu 500 lat, także tych obchodzonych na Ziemi Cieszyńskiej. W spotkaniu z mediami uczestniczył Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec, Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - ks. dr Grzegorz Giemza, Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, ks. Marek Izdebski oraz Prezes Synodu Ewangelicko-Reformowanego w RP - dr Ewa Jóźwiak.

O planowanych obchodach jubileuszu Reformacji zarówno ogólnopolskich, diecezjalnych jak i lokalnych opowiadał zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp. Jerzy Samiec. Obchody rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu i potrwają do października 2017 r. W Cieszynie jubileusz rozpocznie nabożeństwo w Kościele Jezusowym, odprawione 31 października o godz. 10. W połowie czerwca 2017 Cieszyn, jak i Ustroń, Wisła, a także Bielsko-Biała będzie miejscem spotkań ewangelików z całego kraju. Odbywające się przez trzy dni Ewangelickie Dni Kościoła będą miejscem wielu koncertów, wykładów, przeglądów filmowych czy dyskusji. Wydarzeniu będą towarzyszyć nabożeństwa. "W czerwcu, przez cztery dni, kiedy Kościół katolicki obchodzi święto Bożego Ciała, chcemy, by przedstawiciele wszystkich parafii przyjechali tutaj na Śląsk Cieszyński… chcemy obchodzić Dni Kościoła"- zapowiada duchowny. Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Jerzy Samiec zapowiedział, iż obchody jubileuszu Reformacji jakie odbędą się w Warszawie - odbędą się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wśród 67 Europejskich Miast Reformacji rozsianych po całym kontynencie znalazł się Cieszyn i Wrocław. Z tej okazji już w lutym zawita nad Olzę bus reformacyjny.
"Tutaj rozpoczną się obchody już w lutym. We Wrocławiu obchody odbędą się w maju, ale również bardzo uroczyste obchody będą miały miejsce w Trójmieście czy w Toruniu… Zwykle są to koncerty, seminaria, wykłady naukowe, czyli wszystko to co się łączy z rokiem jubileuszowym" - wyjaśnia duchowny.

Warto dodać, iż uroczystości będą miały szczególny przebieg w Diecezji Cieszyńskiej oraz Katowickiej. W lutym w Cieszynie odbędzie się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, Rady Powiatu oraz Rady Miasta Cieszyna. Wiele wydarzeń obejmie także Katowice, będą to m.in. koncerty, konferencje oraz I Ogólnopolski Przegląd Pieśni Ewangelickiej. Wydarzenia na Śląsku mają także związek z przyjętą uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego, która przyjął rezolucję o ogłoszeniu roku 2017 - Rokiem Reformacji.

foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter