Betlejemskie Światło Pokoju zawitało nad Olzę. Po raz kolejny symbol miłości, ciepła, pokoju i nadziei rozpalił serca mieszkańców Cieszyna. W piątek harcerze z cieszyńskiego hufca dzielili się na Rynku płomieniem braterstwa i pokoju z mieszkańcami miasta. Stąd trafi ono wprost na wigilijne stoły mieszkańców naszego regionu. To już dwudziesty ósmy raz, kiedy harcerze i harcerki stają się strażnikami światła przekazywanego wprost z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Światło, które łączy”.

Tuż obok choinki, w atmosferze nadchodzących świąt Bożego Narodzenia razem z mieszkańcami miasta harcerzy witała Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek, a także ks. Jacek Gracz, proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny oraz ks. Janusz Sikora, duchowny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie.

- Światło Betlejemskie płonie na cieszyńskich stołach wigilijnych od wielu lat. Nasza droga rozpoczęła się tydzień temu, kiedy to pięćdziesięcioosobowa reprezentacja harcerzy i instruktorów wyruszyła do Linz. Przekazanie to odbyło się w przepięknej katedrze i atmosferze, a obecni byli tam skauci i harcerze z całej Europy. To była inauguracja drogi Betlejemskiego Światła Pokoju. Teraz jest już z nami, od jakiegoś czasu dzielimy się nim z mieszkańcami powiatu. Składamy je na ręce nie tylko włodarzy naszych miast, ale przede wszystkim naszych przyjaciół i mieszkańców miast, w których działamy - wyjaśnia komendantka Hufca. hm. Joanna Brenicka.

Słowem z zebranymi podzielił się również ks. Jacek Gracz. - Dziękujemy harcerzom, że wręczyli nam to Światło Pokoju, które przywitaliśmy z wielkim wzruszeniem, bo ma ono swoje źródło w Betlejem, w mieście, gdzie narodził się Chrystus. Pośród tej zimnej nocy to światło napełniło wszystkich ciepłem, radością, a także przezwyciężyło ciemności. Życzę Wam, aby Nowonarodzony Chrystus przyniósł właśnie to samo. Rozświetlił nasze ciemności, a między innymi te chwile smutne, które przeżywamy wraz z tragedią w kopalni - mówił ks. Jacek Gracz.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, którzy roznieśli światło z Betlejem do różnych instytucji m. in. szpitali, sierocińców czy urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stało się ono żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter