Cieszyńskie Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty opiekuje się osobami głównie z Powiatu Cieszyńskiego chorymi na nowotwory.

W ramach swojej działalności wolontariusze niosą pomoc medyczną, psychologiczną i duchową - nie tylko chorym, ale także ich rodzinom. Cieszyńskie Hospicjum opiekuje się dziećmi osieroconymi przez pacjentów.Od wielu lat przy Stowarzyszeniu działa także magazyn sprzętu medycznego, który mieści się przy ul. Katowickiej 10 w Cieszynie. W magazynie znajdują się łóżka rehabilitacyjne, wózki czy kule, które pacjenci mogą wypożyczać. Dzięki aktywności wolontariuszy oraz społeczeństwa lokalnego, Hospicjum z powodzeniem realizuje wiele akcji i kampanii m.in. Hospicjum to też życie, Koncert Walentynkowy, Pola Nadziei czy Zakrętki dla Hospicjum -  jedna z akcji zapoczątkowana z inicjatywy pana Andrzeja Łukasiaka, nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 6 w Cieszynie.

4 sierpnia, w miejscu magazynu sprzętu medycznego, miało miejsce podsumowanie kolejnej już akcji pt. "Zakrętki dla Hospicjum". Akcja już drugi raz oficjalnie prowadzona była w roku szkolnym 2015/2016 od września do czerwca, w którą zaangażowało się kilkadziesiąt placówek oświatowych z Powiatu Cieszyńskiego. W szkołach i przedszkolach, dzieci i młodzież zebrały 2777 kilogramów plastikowych nakrętek. W tegorocznej akcji niekwestionowanym liderem został uczeń klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Cieszynie Kamil Bardzik, który zebrał 7200 nakrętek. Kiedy sponsor dowiedział się o wyczynie ucznia, natychmiast skontaktował się z Hospicjum i ufundował dla niego plecak, który przekazali Dorota Kania, prezes Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty oraz Andrzej Łukasiak, inicjator akcji.

Jak przyznała w rozmowie z "Gwiazdką Cieszyńską" Dorota Kania, prezes Hospicjum - dzięki akcji udało się zebrać ponad 1500 złotych, za która Hospicjum zakupiło Koncentrator tlenu, bezcenne urządzenie, które pomaga pacjentom chorym na nowotwory,  Koncentrator tlenu to rzecz nieochronna i bezcenna, która w leczeniu u pacjentów nowotworowych odgrywa bardzo ważną rolę. Koncentrator tlenu będzie służyć potrzebującym - całkowicie za darmo. To tylko jedna z akcji, dzięki której przy pomocy ludzi dobrej woli i zaangażowania wolontariuszy, podopieczni Hospicjum mogą liczyć na ogromne wsparcie.

Każdy kto chciałby zapoznać się z ideą Hospicjum, wesprzeć, skorzystać z pomocy lub po prostu przejrzeć jego historię, może to zrobić wchodząc na stronę: http://www.hospicjum.home.pl/

Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty pełni dyżur w każdy wtorek w godzinach 15.30 – 16.30 na ul. Wąskiej 2a w Cieszynie.  Telefony: +48 33 851 45 14, +48 691 771 892

Patryk Staroń

 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter