Hmm… tak sobie myślę, jak opisać to miejsce, bo jego zapachu, aury unoszącej się wśród stolików i książek - w słowach przekazać się nie da. Trzeba więc wejść, wzrokiem ogarnąć całość i zwolnić na chwilę czas. Byłam tu pierwszy raz, będę z pewnością jeszcze wiele, bo takiego miejsca mi trzeba. Pełnego książek, wspomnień, historii, szeptanych słów nad filiżanką gorącej kawy i zdań. 

Zdań... które tak pięknie brzmią, jak te:

„Ładnie tu jest – pomyślałem.

Ładne jest miasto, które ojciec

obiecał dla nas znaleźć.”

KSIĘGARNIA ANTYKWARIAT KAWIARNIA KORNEL i PRZYJACIELE

Kornel Filipowicz – poeta, powieściopisarz, nowelista, scenarzysta… Cudowny człowiek, świetny pisarz – tak mówiła o nim Wisława Szymborska. Urodzony w Tarnopolu, lecz silnie związany z Cieszynem, który w jego oczach stanowił miejsce wyjątkowe – fenomenalne. Człowiek niezwykle twórczy, obdarzony zdolnością wytrawnego obserwatora.

...

A to miejsce z całą pewnością służy obserwacjom. Sama z ciekawością rozglądam się wokoło. Zatopieni w rozmowie, zaczytani, zasmakowani w kawie… ludzie. Na zewnątrz goni świat, tu można odpocząć, zamyślić się, zwolnić swój bieg, albo po prostu usiąść w wygodnym fotelu z książką na kolanach i cieszyć się chwilą.

- Tu pachnie domem...

 

/autor tekstu i zdjęć: Barbara Stelmach-Kubaszczyk/

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter