Nie ma imiennych zaproszeń, limitu i rezerwacji miejsc. W tym wydarzeniu udział może wziąć każdy, kto zechce ten wyjątkowy czas spędzić z Jezusem i drugim człowiekiem. Gospodarzem II Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie jest sam Bóg.

W dniach od 18 do 21 maja w Cieszynie po raz drugi, odbywają się Dni Kultury Chrześcijańskiej. Hasłem tegorocznego spotkania jest "Jezus - Droga, Prawda, Życie". Wydarzenie organizują: Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy", przy współpracy z parafiami: Parafią p.w. św. Marii Magdaleny, Parafią Ewangelicko-Augsburską w Cieszynie, Zborem "Elim" Kościoła Zielonoświątkowego. W tym roku do sztabu organizacyjnego dołączyła również młodzież z Escape.- Żyjemy w czasach, kiedy zadajemy sobie pytanie, co jest kulturą, a co już nią nie jest? Jaka powinna być współczesna kultura i czemu powinna ona służyć? Odpowiedzią na te pytania jest z pewnością wydarzenie, które się rozpoczęło, bo kultura, która między innymi z historii tego miasta rozchodzi się na całą Polskę i Europę, to kultura chrześcijańska, oparta na fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus. Stąd nazwa i hasło Dni Kultury Chrześcijańskiej... Kultura w Cieszynie to również bogactwo różnych wyzwań i kościołów. Wyraz artystyczny, muzyczny, literacki, aktorski.. poziom jakiejkolwiek dziedziny, w której będziemy tę kulturę reprezentować jest bardzo ważny, ale najważniejsze jest przesłanie – my uczniowie Jezusa, chcemy Go głosić i pokazać całemu światu, jaki jest wspaniały. Jak nam się oddaje w szeroko pojętym darze, jakim jest kultura – podkreślał podczas inauguracji wydarzenia ksiądz Jacek Gracz, proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

Inauguracja wydarzenia odbyła się w Kościele Jezusowym, przyświecał jej wieczór uwielbieniowy z udziałem cieszyńskich wspólnot. Tego dnia w Cieszyńskim Ośrodku Kultury odbyły się również warsztaty modlitwy tańcem, które poprowadziła Dorota Herok.

Czwartkowy wieczór zabrzmiał pięknym wykonaniem organów.

- To dopiero druga edycja wydarzenia, więc nadal się uczymy, jednak zamysłem organizatorów jest, aby w Dni Kultury Chrześcijańskiej zaangażować całą społeczność miasta – mówił ks. Janusz Sikora, proboszcz ewangelickiej parafii, który podczas inauguracji wydarzenia zauważył – Zadałem sobie pytanie, w jaki sposób Kościoły mogą przyczyniać się do krzewienia kultury chrześcijańskiej? Myślę, że jedną z możliwości są właśnie organy. Historia organów Kościoła Jezusowego jest tak długa, jak historia tek świątyni.

Podczas inauguracji głos zabrał Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, przypominając, jak potężny jest „Kościół łaski”, i jak symboliczną odgrywa rolę wskazując kierunek naszej drogi, górując nad całym Cieszynem. - Pan Bóg jest jak powietrze, z którego czasami nie zdajemy sobie sprawy, ale bez którego nie moglibyśmy żyć… Cieszę się, że po raz drugi przeżywamy w Cieszynie Dni Kultury Chrześcijańskiej, bo robiąc to łapiemy oddech wraz ze świadomym chwaleniem Pana Boga – podkreślał Burmistrz, zachęcając do uczestniczenia w wydarzeniach.

Inauguracja była również okazją do podziękowań, które skierowane zostały w stronę osób zaangażowanych to wyjątkowe przedsięwzięcie.

- II Dni Kultury Chrześcijańskiej przypadają na czas, który dla nas ewangelików ma szczególny wymiar. Wymiar wydarzenia, które od 500 lat dzieje się wśród nas... Jednym z bardziej znaczących kanałów przekazu reformacyjnej myśli były pieśni i muzyka. Reformatorzy wcześnie zorientowali się, że zarówno pieśń, muzyka, jak i sztuka potrafią pobudzać nasze emocje, oddziaływać w sposób szczególny i niepowtarzalny. Dziś wiemy, że niezależnie od wyznania muzyka posiada niezwykłą siłę docierania do ludzkich serc. Muzyka, pieśń i sztuka nie znają granic. Nie wiedzą, co to wyznanie, co to narodowość, co to państwowe granice – podkreślał zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago.

Piątek to czas pełen kolejnych wrażeń. Przed publicznością wystąpił FULL POWER SPIRIT, który w roku ubiegłym dał się już poznać mieszkańcom. Nie zabrakło też koncertów, warsztatów i występów na płycie Rynku obok gwiazdy wieczoru, którą będzie tym razem MATE. O.

Wydarzenie, które ma wymiar ekumeniczny zakończy się w Kościele p.w. Św. Marii Magdaleny Mszą św., której przewodniczył będzie ks. Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko–Żywieckiej, Roman Pindel.Tekst: Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Foto: Renat Zięba
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter