Choć do października zostało jeszcze dużo czasu, to już teraz zapraszamy Was, abyście zaznajomili się z inicjatywą, jaką przygotował dla nas Kościół w październiku - miesiącu, szczególnie poświęconym modlitwie różańcowej.  Zanim jednak przedstawimy Wam szczegóły tej akcji, przeczytajcie dlaczego to właśnie październik szczególnie poświęcony jest modlitwie różańcowej.

Październik jest miesiącem w trakcie, którego odprawiane są nabożeństwa różańcowe. W Kościele, miesiąc ten w szczególny sposób poświęcamy modlitwie różańcowej. Modlitwa połączona z medytacją, pokazuje jak mocna jest jest nasza wiara w stosunku do Boga miłosiernego. W październiku, przez cały miesiąc odprawia się nabożeństwa różańcowe, które otaczamy wyjątkową czcią. Rozważanie różańca oznacza odmawianie modlitwy oraz medytację w tym samym czasie. Każda z tajemnic różańca koncentruje się na jednym ważnym wydarzeniu z życia Jezusa Chrystusa i jego Matki Maryi. Pomaga nam naśladować Ich w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Różaniec jest modlitwą, która przemienia świat, zwłaszcza, gdy jest odmawiana wspólnie. Nasze rodziny, narody i świat walczą teraz z siłami zła. Wiele razy w historii, modlitwa różańcowa odmawiana z wiarą zaważyła na losach narodów. Zwyczaj odmawiania różańców sięga czasów przed narodzeniem Chrystusa.

Dlaczego miesiąc październik poświęcamy modlitwie różańcowej? Bo oprócz maja ma on najwięcej wspólnego z czcią Najświętszej Maryi Panny i porównań z Nią związanych.  Maryjny charakter października podkreślił w 1885 roku papież Leon XIII, wzywając do codziennego - właśnie w tym miesiącu - odmawiania różańca. Do upowszechnienia modlitwy różańcowej przyczyniły się też objawienia fatimskie.

Istotą modlitwy różańcowej są tajemnice, które koncentrują się na wydarzeniach z życia Maryi i jej syna Jezusa Chrystusa.  Każda kolejna tajemnica różańcowa jest dla nas wskazówką, jak podążać i naśladować Chrystusa i Jego Matkę Maryję, w naszym codziennym życiu. Modlitwa różańcowa często nazywana jest modlitwą, która zmienia świat na lepsze - dlatego ważne jest, aby tę modlitwę odmawiać we wspólnocie kościelnej, razem ze swoimi bliskimi i z pozostałymi wiernymi. Wspólna modlitwa różańcowa, już wiele razy dała nam dowód na to, iż wysłuchanie próśb podczas modlitwy miały istotny związek z wydarzeniami, które działy się na całym świecie. Nieodłączną istotą modlitwy różańcowej  i darzenie zaufaniem tej modlitwy, jest dowód na to, iż w większości parafii istnieją specjalne tak zwane - róże różańcowe i kółka różańcowe, gdzie wierni w większych grupach, odmawiają każdego dnia poszczególną tajemnicę, w trakcie której wypraszają i zanoszą swoje prośby do Boga, o szczególne łaski dla wspólnoty parafialnej.

Za modlitwą różańcową szczególnie wstawiał się Ojciec Święty Jan Paweł II, który poświęcił jej list apostolski pt."Rosarium Virginis Mariae", który skierował do wszystkich biskupów, kapłanów, diakonów, zakonników i zakonnic oraz wszystkich wiernych. "O, błogosławiony różańcu Maryi, słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem!" - pisał Ojciec Święty Jan Paweł II w liście apostolskim. "Kościół zawsze uznawał szczególną skuteczność tej modlitwy, powierzając jej wspólnemu odmawianiu, stałemu jej praktykowaniu, najtrudniejsze sprawy. W chwilach, gdy samo chrześcijaństwo było zagrożone, mocy tej właśnie modlitwy przypisywano ocalenie przed niebezpieczeństwem, a Matkę Bożą Różańcową czczono jako Tę, która wyjednywała wybawienie." (Jan Paweł II Watykan, 16.10.2002).

Cuda, które dokonały się przez modlitwę różańcową na zawsze wpisały się w historię Kościoła katolickiego. Jeden z największych cudów miał miejsce podczas II wojny światowej, kiedy Amerykanie prowadzili działania wojenne na terenach Japonii. Jeszcze zanim Ameryka zrzuciła bombę atomową na Hiroszimę, w okolicach pojawiali się mężczyźni, którzy nawoływali do nawrócenia mówiąc, że już niebawem nastąpi ogromna katastrofa, która pociąganie za sobą niewyobrażalne szkody. Powiedzieli, aby każdego dnia odmawiać różaniec. Kiedy nastąpiły ataki, fala zniszczeń pochłonęła niemal całe miasto z wyjątkiem dwóch budynków, które zostały całkowicie nienaruszone, a w środku ocaleli ludzie. Ci ludzie mówili potem, że w dniu poprzedzającym katastrofę ujrzeli Anioła, który wskazał im drogę do domu wiernych, które odmawiały różaniec. Późniejsza ekspertyza wykazała, że doszło wtedy do nadprzyrodzonego zjawiska, gdyż niemożliwe były aby te dwa budynki mogły ocaleć. Ojciec Święty Jan Paweł II wyraźnie podkreślał - Różaniec jest modlitwą szczególną dla chrześcijan, która odpowiednio pielęgnowała może działać cuda. Kiedy zapytano Papieża Piusa IX o największy skarb Kościoła, wtedy papież wyjął z kieszeni różaniec i powiedział "Oto jest największy skarb Kościoła!".

Wielka modlitwa zaplanowana jest na 7 października 2017.

Tego dnia udamy się na granice Polski i będziemy modlić się na różańcu. Przez tę bezprecedensową modlitwę różańcową, chcemy okazać wierność i posłuszeństwo Maryi, która niestrudzenie wzywa nas do odmawiania różańca. Chcemy też przepraszać i wynagradzać, za wszelkie bluźnierstwa, zniewagi przeciw Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Pragniemy błagać przez wstawiennictwo Matki Bożej o ratunek dla Polski i świata.

Jeśli tylko chcesz, możesz, wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu zarejestruj się na naszej stronie TUTAJ . Na mapce zostanie wyznaczona droga do Twojego szlaku na granicy. Tam będziesz mógł wybrać swój kościół. Przyjedź w sobotę 7.10.2017 do wybranego kościoła, po Mszy Świętej wyruszamy na nasz odcinek granicy modlić się na różańcu i wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny dla świata, Ojczyzny, Kościoła, rodzin, wspólnot i dla nas samych.

PROGRAM WYDARZENIA „RÓŻANIEC DO GRANIC”

W kościołach „stacyjnych” (wyznaczonych przez diecezje)

10:30 Modlitwa i konferencja wprowadzająca
11:00 Eucharystia
12:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu
14:00 Modlitwa różańcowa
15:30 Modlitwa na zakończenie

Więcej informacji na temat akcji można dowiedzieć się na stronie parafii pw. św. Marii Magdaleny KLIK

Już dziś gorąco zachęcamy wszystkich wiernych, do włączenia się we wspólną modlitwę różańcową w naszych kościołach i wspólnotach parafialnych.

Tekst i foto: Patryk Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter