W tym roku roraty będą poświęcone św. Józefowi, a to z okazji roku tego świętego, rozpoczynającego się 3 grudnia 2017 r. i trwającego do 6 stycznia 2019 roku.

Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie zaprasza wszystkich parafian - zwłaszcza DZIECI - na Msze św. roratnie, które będą sprawowane w kościele od poniedziałku do piątku, o godzinie 18:00. Hasłem tegorocznych rorat będzie "Św. Józef, Strażnik skarbów". Tak jak w latach ubiegłych, dzieci podczas każdego spotkania będą losować nagrody. Wzorem lat ubiegłych dzieci otrzymają specjalny plakat, do którego będą przyklejać obrazki z wizerunkami św. Józefa. Roratom towarzyszyć będzie piosenka pod tytułem „Strażnicy Skarbów”, która nawiązuje słów Jana Pawła II  (Bóg powierzył mu opiekę nad jego najcenniejszymi skarbami).

W większości parafii nabożeństwa roratnie odbywają się wczesnym rankiem, w niektórych parafiach odbywają się także późnym popołudniem albo wieczorem. Od wieków są nieodłącznym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. 

Nazwa Roraty pochodzi od łacińskich słów - Rorate caeli desuper, które w tłumaczeniu na język polski oznaczają "Spuśćcie rosę, niebiosa". Istotą Eucharystii jest to, że sprawuje się ją przy zgaszonych światłach, które zapalane są dopiero podczas śpiewania hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Podczas Eucharystii przygotowujemy się do ponownego przyjścia Jezusa Chrystusa, dlatego homilie głoszone podczas Mszy św., mają taki charakter, abyśmy mogliśmy się jak najlepiej przygotować na przyjście Pana. Symbolika światła jest w chrześcijaństwie bardzo bogata. Roraty często nazywane są także Jutrznią. Uczestnicy mszy roratnich przynoszą ze sobą do kościoła specjalne świece - nazywane roratkami - lub lampiony, które symbolizować mają nadzieję na szybkie przyjście Jezusa. Zapalone lampiony nawiązują do czuwającej Maryi, które wiąże się z oczekiwaniem. Zapalone lampiony po skończonej Eucharystii przynosimy do domu, na świadectwo światła Jezusa Chrystusa będącego w naszym sercu.

Roraty zaczynają się w pierwszy dzień adwentu, a kończą dokładnie 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia. Roraty 2017 zaczynają się więc dokładnie w poniedziałek, 4 grudnia.

Tekst i foto: P. Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter