Dlaczego zmartwychwstanie Chrystusa jest fundamentem naszej wiary, czy zbawienie jest możliwe dla samego szatana, na co tak naprawdę czekamy w Adwencie, czego tak naprawdę oczekujemy od życia? - to tylko niektóre z tematów, jakie były omawiane podczas "Rekolekcji z kawą w tle" - zainicjowanych przez księdza Tomasza Srokę, dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie oraz ks dr Andrzeja Kozubskiego z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Pierwsze spotkanie pt. ""Na co My -  jako chrześcijanie czekamy?" odbyło się 13 grudnia, o godzinie 19:00, w kawiarni na Zamku w Cieszynie. Prelegent ks dr Andrzej Kozubski starał się odpowiedzieć w kontekście naszej wiary m.in. na pytanie - co dzieje się z nami po śmierci, a także na wiele innych ciekawych tematów dotyczących naszego istnienia w kontekście radykalnej przyszłości. Sama idea spotkania miała na celu zaproponowanie niestandardowych wspólnych spotkań przy kawie, herbacie, z szeroko rozumianą teologią.

- Z księdzem Tomkiem chcemy zaprosić wszystkich do udziału w nietypowych rekolekcjach w cieszyńskich kawiarniach. Rekolekcje zazwyczaj odbywają się w kościele, a mamy przecież w Cieszynie tyle pięknych miejsc, w których warto się spotkać i porozmawiać na wiele tematów dotyczących naszej wiary i nie tylko... - mówi "Gwiazdce Cieszyńskiej" ks dr Andrzej Kozubski.

- Nowa inicjatywa, aby przy kawie, herbacie, ale przede wszystkim ze sobą ze sobą pobyć i zastanowić się trochę nad istotnymi sprawami naszego życia w czasie tych trwających rekolekcji, których główne tematy się ze sobą pokrywają i łączą w całość - dodaje ksiądz Tomasz Sroka.

Warto dodać, że choć rekolekcje są adresowane do wszystkich, to w głównym założeniu mają skupiać się wokół trzech duszpasterstw: środowisk twórczych, lekarzy, nauczycieli. Jak przyznaje ks dr Andrzej Kozubski - pomysł na rekolekcje wyszedł dość spontanicznie, zaś sama idea przerosła najśmielsze oczekiwania. Kawiarnia pękała w szwach, zaś dyskusji nie było widać końca. Duchowni mają nadzieję, iż w przyszłości inicjatywa również zostanie gorąco przyjęta i nie zabraknie wielu ciekawych tematów, dzięki którym w okresie adwentu, będzie znów można przygotować się psychicznie i duchowo do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

A co będzie na kolejnych spotkaniach?

W dniach: 14, 16 i 17 grudnia odbędą się kolejne rekolekcje z kawą w tle. 14 grudnia, o godzinie 19:00 w kawiarni Kornel i przyjaciele, spotkanie pt. "Myślenie wg Ewangelii" poprowadzi ks dr Leszek Łysień. Z kolei 16 grudnia, o godzinie 19:00 w kawiarni Pod Arkadami, temat "...i zapomnij, że jesteś, kiedy mówisz, że kochasz" przedstawią: ks Tomasz Sroka, Pani Jolanta Dawidowicz-Macura oraz Pani Aldona Kałuża-Kandys.

Rekolekcje zakończą się w niedzielę 17 grudnia Mszą św. o godz. 11:00, w kościele Św. Trójcy.

Gorąco zachęcamy do udziału!

Tekst i foto: P. StarońPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter