W stacjonarnym Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej w centralnym miejscu jest Kaplica. To dzieło małżeństwa Ewy i Piotra Kłosków prowadzących pracownię plastyczną w Buczkowicach.

Wszystkie elementy tej pięknej kaplicy zaprojektowali, wykonali i sponsorowali. W rozmowie dla Gwiazdki Cieszyńskiej Piotr Kłosek powiedział:
Prowadzę działalność artystyczną od czasu ukończenia studiów na UŚ - Wychowanie Plastyczne w Cieszynie. Wiedzieliśmy, że wykonaniem takiego dzieła jak Hospicjum ks. Piotr Schora nosił się od wielu lat. Gdy wszystkie formalności w końcu zostały zakończone i inwestycja ruszyła, zaczęliśmy zastanawiać się w jaki sposób będziemy mogli dołączyć naszą cegiełkę z dziedziny, w której działamy. Padła propozycja ze strony ks. Piotra, wykonałem kilka projektów kaplicy i jeden został wybrany i zrealizowany przy stałej pomocy i doradztwie ks. Piotra. Jednym z pomysłów było, aby szybę na ścianie frontowej połączyć z całością kaplicy. To się udało. Wystrój kaplicy jest naszą cegiełką dla Hospicjum.

Można było podziwiać ją podczas inauguracyjnej Mszy św. 2 października 2016 r. od której Hospicjum rozpoczyna działalność. Eucharystii po odmówionej Koronce do Bożego Miłosierdzia przewodniczył proboszcz katedry św. Mikołaja ks. Antoni Młoczek w koncelebrze z księżmi Salwatorianami Piotrem Schorą, Tadeuszem Słoniną i Januszem Barglikiem. W kazaniu ks. Antoni podkreślił, że dzięki ofiarności ludzi dobrej woli- niemożliwe stało się możliwe. Inicjatywę wybudowania Hospicjum podjęto 12 lat temu bez środków, a jednak się udała. Obecnie budynek jest wykończony i wyposażony dzięki przychylności wielu instytucji i ludzi, którzy ofiarowali swoje umiejętności, czas, środki materialne i modlitwę.

Mszę św. uświetnił zespół muzyczny z parafii pw. NMP Królowej Świata z Mikuszowic.

Hospicjum rozpoczęło już swą działalność ze środków charytatywnych. Nie uzyskało funduszu z NFZ. Nadal wymaga wsparcia ludzi dobrej woli. Trzeba się modlić, aby ich nie zabrakło.


Tekst i fotografie Urszula i Andrzej OmylińscyPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter