Rozpoczął się remont zewnętrznej części Kościoła Jezusowego w Cieszynie, największej świątyni luterańskiej w Polsce.

- W związku z przyznaniem parafii dotacji na remont Kościoła Jezusowego rozpoczęły się prace remontowe. I tu również pojawiły się pewne utrudnienia wokół kościoła (utrudniony dojazd, parking, itp.). Prace trwać będą 4 lata i obejmować będą zarówna zewnętrzną jak i wewnętrzną część kościoła. I tu również prosimy o wyrozumiałość. Prosimy również o ofiary, aby zapewnić wkład własny. Listy ofiar wystawione są w kancelarii parafialnej, a w filiałach u prezbiterów. Za każdy złożony dar serdecznie dziękujemy - informuje ksiądz Janusz Sikora, proboszcz parafii.

Kwestia przeprowadzenia remontu została podjęta z tego względu, iż po kilkudziesięciu latach na nowo zaczęły pojawiać się pęknięcia w kościele. Wskutek przeprowadzonych ekspertyz, okazało się, że jest to spowodowane usadowieniem zbyt płytkich fundamentów w kościele, oraz ich fatalnym stanem. Koniecznie muszą zostać podjęte działania naprawcze po to, aby kościół ustabilizować i zapobiec jego dalszej degradacji.

Jak mówił w marcu "Gwiazdce Cieszyńskiej" ksiądz Dariusz Madzia, wikariusz - pierwszym etapem prac będzie stabilizacja, naprawa fundamentów, a następnie remont elewacji zewnętrznej kościoła. - Zwróciliśmy się o zabezpieczenie ewentualnych funduszy, tak jak było to w przypadku remontu organów. Będziemy starali się własnymi działaniami zdobyć wkład własny. Aktualnie trwa zbieranie dokumentacji, która umożliwi rozpoczęcie remontu - a to wiąże się z podpisaniem umowy na otrzymanie dotacji, która ma wynieść ponad 17 milionów złotych.

Na ten cel parafia otrzymała ponad 17,5 miliona złotych dotacji z Unii Europejskiej. Całkowity koszt remontu wyniesie blisko 21 milionów złotych, a sam remont ma potrwać 4 lata.

Budowa Kościoła Jezusowego trwała około dwudziestu lat. Świątynia została wybudowana w 1722 roku, według projektu opawskiego architekta Jana Jerzego Hausrucknera. Ponad 25 lat później dobudowano charakterystyczną 75-metrową wieżę. W kościele znajduje się rokokowy ołtarz autorstwa Józefa Pracknera, pośród którego stoją figury czterech ewangelistów. Kościół posiada także ambonę z rzeźbą Zmartwychwstałego Chrystusa oraz późnobarokowy prospekt organowy. W kościele mieści się także Muzeum Protestantyzmu. Obecnie do parafii należy blisko 7 tysięcy wiernych. Do parafii ewangelickiej należy również 8 kościołów i kaplic filialnych w Bażanowicach, Gumnach, Hażlachu, Krasnej, Marklowicach, Ogrodzonej, Puńcowie i Zamarskach. Znany ze swojej ogromnej powierzchni, kościół jest dziś także wykorzystywany do organizowania m.in. koncertów kolędowych.

W 2017 roku Kościół Jezusowy w Cieszynie dzięki głosom internautów został liderem w głosowaniu na Znak Dziedzictwa Europejskiego. Mieszkańcy Ziemi Cieszyńskiej z powodzeniem oddali na Kościół Jezusowy aż 40 procent głosów. To wystarczyło, żeby cieszyńska świątynia zdobyła pierwsze miejsce - a tym samym, pozostała już o krok od wyróżnienia, które odgrywa szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy. Ostatecznie, po finalnej ocenie komisji wyróżnienia nie udało się jednak uzyskać.

Tekst i foto: P.StarońPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter