W środę, 1 sierpnia o godz. 18.00 uroczystą Mszą św. połączoną z procesją maryjną rozpoczęły się w kościele św. Elżbiety w Cieszynie obchody odpustu Porcjunkuli.

2 sierpnia, w czwartek z tej okazji odbyła się uroczysta Suma Odpustowa, o godzinie 11:30, której przewodniczył ks. Paweł Tomala, wikariusz z prucheńskiej parafii św. Anny., w koncelebrze z księdzem Zdzisławem Grochalem, proboszczem parafii św. Elżbiety oraz księdzem prałatem Stefanem Sputkiem, dziekanem cieszyńskim.

W uroczystości wzięli udział wierni, pielgrzymi, którzy już niebawem wyruszą na cieszyńską pielgrzymkę na Jasną Górą, bracia Franciszkanie, siostry Elżbietanki, poczty sztandarowe. Podczas uroczystości Słowo Boże do wiernych wygłosił ksiądz Paweł Tomala.

- Dziś chcemy śpiewać Królowej Anielskiej. Co jest takiego w Maryi, że pisano o Niej pieśni i pisano wiersze? W czym tkwi genialność Matki Bożej? Przy tej wspaniałej okazji chcemy na chwilę zastanowić się nad fenomenem Marii - mówił ksiądz Paweł Tomala i nawiązał do słów Matki Bożej, która prosiła, abyśmy budowali swoje relacje na Słowie Bożym. - Genialna jest Maryja w tym jednym zdaniu, które jest streszczeniem całej Ewangelii.

W dzień uroczystości, u Sióstr Elżbietanek można było zakupić tradycyjne ogórki oraz smalec przygotowane wg klasztornych przepisów, zaś dzięki Akcji Katolickiej można było zakupić cieszyńskie kołacze i ciasta. Dochód ze sprzedaży ciast i kołaczy będzie przeznaczony na organizowanie akcji podejmowanych dla dzieci z rodzin ubogich. Podczas uroczystości dostępne było także stoisko z pracami podopiecznych Centrum Medycznego Sióstr Elżbietanek.

Tekst: P.Staroń
Foto: Parafia św. Elżbiety w Cieszynie

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter