(Na zdjęciu obraz z wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej, który został sprowadzony do Cieszyna w 1947 roku z inicjatywy Asysty Cieszyńskiej)

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, łączone jest również ze świętem plonów. Tego dnia przyda również święto Wojska Polskiego.

W całej Polsce święto to obchodzone jest bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce: w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się m.in. inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

W tym roku na Jasną Górę tradycyjnie już wyruszyła pielgrzymka z Cieszyna  "Z CIESZYNA NA JASNĄ GÓRĘ". Jasna Góra, to miejsce, gdzie uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny można nazwać - wielkim odpustem w Sanktuarium. Każdego roku tysiące pielgrzymów, którzy wcześniej pieszo uczestniczą w pielgrzymce, spotyka się, aby oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie.

Msze św., w tym dniu będą sprawowane w porządku niedzielnym. W Parafii św. Marii Magdaleny podczas każdej Mszy św. kapłani będą poświęcać wianki. Z kolei OO. Bonifratrzy będą w tym dniu obchodzić uroczystość odpustową. Uroczysta Suma odpustowa odbędzie się o godzinie 9:00, w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas każdej Mszy św., OO. Bonifratrzy będą święcić zioła, płody rolne i zboża zebrane podczas tegorocznych zbiorów.

- Dlaczego Maryja została Wniebowzięta? Bóg chce nam przez to powiedzieć, jaki jest cel naszego życia... że chwała, w której znajduje się Maryja jest przeznaczona dla nas. Jesteśmy stworzeni, żeby żyć z Bogiem. Po to byśmy wzrastali do bycia tak doskonałymi, jak Maryja. Na tym polega miłosierdzie Boga do nas. Kojarzymy miłosierdzie tylko jako przebaczenie za grzechy, ale Pan Boga chce nas prowadzić z grzechu do świętości, do wyjątkowości, chce nas wywyższyć. Bóg wywyższa pokornych, nie chce żebyśmy byli przeciętniakami... - mówił podczas Mszy św., z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  ks. Grzegorz Pasternak, wikariusz w parafii św. Marii Magdaleny, który prosił również abyśmy starali się naśladować Maryję w naszym życiu i jednocześnie słuchali wskazówek Boga - tak żebyśmy potrafili osiągnąć tę wielkość, którą Bóg dla nas zaplanował, tak jak osiągnęła ją Maryja.

W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Kościele św. Marii Magdaleny również za zmarłych i żyjących żołnierzy, którzy brali udział w obronie naszej Ojczyzny została odprawiona Msza św., której przewodniczył ksiądz Jacek Gracz, który wspólnie z księdzem Grzegorzem Pasternakiem modlił się, aby w ten szczególny dzień Bóg przyjął do swojej społeczności w niebie wszystkich żołnierzy, którzy oddali życie za nasz kraj.Święto Wniebowzięcia NMP znane jest też pod różnymi nazwami. W Polsce jest to także święto Matki Boskiej Zielnej, a na przykład w Czechach jest znane jako święto Matki Boskiej Korzennej.  Święto Matki Boskiej Zielnej wiąże się często z obchodami dożynek, zwyczajowo też tego dnia w kościołach święci się zioła i kwiaty. 15 sierpnia jest także świętem państwowym. To święto Wojska Polskiego, które obchodzimy od 1992 roku. Zostało ono ustanowione, by upamiętnić zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. Każdego roku w polskich kościołach w tym dniu odprawia się Msze w intencji poległych na polu chwały.

Gorąco zachęcamy do udziału w uroczystościach, które tego dnia będą odbywać się w naszych świątyniach w porządku niedzielnym.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter