Pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia” w niedzielę 9 października 2016 r świętowano w Bielsku-Białej XVI Dzień Papieski. Uroczystość rozpoczęła się od porannej Eucharystii w katedrze św. Mikołaja a po południu odbył się Festyn Rodzinny. Na Rynek przybyły tłumy Bielszczan a szczególnie rodziny z dziećmi, aby razem z zespołem Arka Noego z Poznania pod kierownictwem Roberta Friedricha bawić się i modlić.

Tańczono i śpiewano z małymi artystami rockowe pieśni m.in. - „Tak to tak, nie to nie”, „Jezu ufam Tobie”, „Ja jestem”, „Dziękuję za to, że żyję”, „Cieszę się z takiego synka jakiego mam”, „Na drugi brzeg”, „Nie lękaj się”, „Dobre, dobre, bardzo dobre”, „Pan najlepiej stworzył nas”, „Taki duży, taki mały może świętym być”, „Przebaczenie”. Rodziny z dziećmi bawiły się świetnie. Miały okazję skosztować ciasta, zrobić sobie niecodzienny makijaż, tworzyć ogromne bańki mydlane, to atrakcje przygotowane przez organizatora Festynu – Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, które należy wspierać dla dobra całego narodu – pozostawione przez św. Jana Pawła II. Jej celem jestn wyrównywanie szans edukacyjnych niezamożnej młodzieży z małych miejscowości oraz wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej. Można było Fundację wesprzeć nadając SMS-a z hasłem „Pomoc” na numer 74 265 albo wrzucając dar pieniężny do skarbonek. Podziwiano również pokaz mody zespołu „Plantacja” , który odbył się na tle Słowa Bożego, bo jak wyjaśniła projektantka Elżbieta Fołtyn-Chudziak z Puszczykowa i ewangelizatorki Szkoły Nowej Ewangelizacji- robimy to co potrafimy najlepiej - projektujemy szyjemy, malujemy, piszemy i poprzez sztukę zbliżamy do Boga.

Do świętowania włączyło się również Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej organizując konkurs plastyczny dla dzieci pt „Bądźcie świadkami miłosierdzia - radość niesienia pomocy”. Wyniki konkursu ogłoszono podczas Festynu. W grupie uczniów klas I – III nagrody otrzymali: I miejsce Antonina Kużdzeń i Zofia Kużdzeń z Rybarzowic, II miejsce Daniel Jopek z Rybarzowic, III miejsce Iga Pałka z Rudzicy. W grupie klas IV-VI nagrody otrzymali: I miejsce Joanna Wawryków z Bielska-Białej, II miejsce Agnieszka Kliś z Międzybrodzia Żywieckiego, III miejsce Marta Kocimska z Oświęcimia.

Akcentem końcowym Festynu był występ zespołu Gospel pod kierunkiem Zuzanny Pradeli i prowadząjacym ks. Marcinem Cytryckim. Ten 100 osobowy zespół amatorów przygotowywał się do występu na 3 dniowych warsztatach Uwielbienia w DK „Kubiszówka”, aby podczas Festynu zaprezentować pieśń „Alleluja”, „Nasz Pan”, „Chwalmy Go”, „Pan wywyższony”, „Miłosierdzie miej o Panie”, „Uwielbienie”, „On czuwa”, „Święty, święty, święty”, „Przyjdź jak deszcz”, Wszyscy uczestnicy Festynu otrzymali słowa pieśni i mogli ,włączyć się do uwielbienia. Festyn ten miał wielką moc i wzruszył nie jedno serce. Przyczynił się do ewangelizowania społeczeństwa bielskiego i jak wynikało z rozmów z uczestnikami życzyliby sobie częściej takich imprez, siejących dobro o treściach zbliżających do Boga.

Tekst i fotografie Urszula ui Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter