Od listopada w naszych parafiach odprawiane będą wypominki za zmarłych. Szczególna pamięć o zmarłych, modlitwa, śpiew - to tradycja, która na dobre zakorzeniła się w naszej wierze.

Wypominki polegają m.in. na wyczytywaniu imion i nazwisk osób zmarłych. Listopad to wyjątkowy miesiąc, w którym możemy naprawdę dużo zrobić dla zmarłych, a już w szczególności, gdy towarzyszy temu modlitwa. Pamiętając o naszych zmarłych bliskich, przyjaciołach, znajomych i polecamy ich miłosierdziu Bożemu w modlitwie. Między innymi w Parafii św. Marii Magdaleny kapłani proponują modlitwy wypominkowe za zmarłych. Wypominki można zamawiać na dwa sposoby.

Wypominki jednorazowe - to modlitwa różańcowa w pierwszych dniach listopada, której towarzyszy odczytywanie imion zmarłych. Formularze wypominkowe możemy zabrać przy wyjściu z kościoła i składać wypełnione w zakrystii lub kancelarii.

Wypominki roczne – to sprawowana przez rok comiesięczna Eucharystia w drugą sobotę miesiąca oraz tego dnia odprawiana modlitwa różańcowa z odczytywaniem imion zmarłych najbliższych. Ponadto w każdą niedzielę o godz. 7.15 oraz 8.45 modlimy się w intencji dusz wypominanych cząstką różańca. Wypominki roczne przyjmują księża po mszach świętych oraz w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania.

Podczas Mszy św, kapłani odprawiają wypominki w intencji zmarłych wypisanych na kartkach wypominkowych. W naszej pamięci przywołujemy tych, którzy odeszli do domu Ojca. Rodzeństwo, krewnych, kapłanów, sąsiadów i wszystkich tych, wobec których mamy dług wdzięczności i których chcemy polecać Bożemu Miłosierdziu. Wypominki mają bardzo duże znaczenie, ponieważ są związane z Eucharystią. Pamięć o tych, którzy już od nas odeszli nie bez powodu przejawiamy w listopadzie. Już w pierwszych dniach listopada obchodzimy Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Będąc chrześcijanami - wierzymy, że nasze życie nie kończy się tuż po śmierci.

Wypominki zamawiamy przynosząc do swojej kancelarii parafialnej karteczki z imieniem i nazwiskiem zmarłego. O tym, że zwyczaj ten ma się dobrze w dzisiejszych czasach może świadczyć duże zainteresowanie tą formą solidarności żyjących z pokutującymi w czyśćcu. W Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie wypominki jednorazowe możemy składać w kancelarii lub zakrystii, natomiast wypominki roczne przyjmują kapłani po mszach świętych oraz w kancelarii. Karty na wypominki jednorazowe możemy zabrać wychodząc z kościoła. W roku ubiegłym do kancelarii parafialnej zgłoszono tak bardzo dużą liczbę zmarłych, że odczytywanie wypominków odbywało się naprzemiennie co drugą niedzielę, odmawiając co tydzień modlitwę za wszystkich wypominanych.

W parafii św. Marii Magdaleny wypominki jednorazowe czytane są przez osiem dni od Uroczystości Wszystkich Świętych i są połączone z nabożeństwem różańcowym. Roczne zaś przez cały rok przed ustalonymi niedzielnymi Mszami.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter