Czas Adwentu to dwa ważne okresy - od pierwszej niedzieli Adwentu do 16 grudnia - to czas oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa, z kolei okres od 16 grudnia jest już bezpośrednim czasem przygotowań do Świąt Narodzenia Pańskiego.

Adwent poprzedza święta Bożego Narodzenia, który obejmuje cztery tygodnie przed 25 grudnia. Dniem, w którym ten okres się rozpoczyna, jest zawsze niedziela. Każdego roku więc czas jego trwania jest różny i trwa od 23 do 28 dni. W trzecią niedzielę Adwentu kapłani będą odprawiać nabożeństwa w różowych szatach - zaś teksty liturgiczne będą wypełnione radością wyczekiwania na nadejście świąt. W naszych świątyniach znów pojawią się wieńce adwentowe, które będą zapalane w każdą kolejną niedzielę Adwentu. Wieniec adwentowy zazwyczaj składka się z gałązek choinki, na których umieszcza się 4 świece, symbolizujące 4 niedziele Adwentu. Świece oznaczają - pokój, wiarę, miłość oraz nadzieję. To jedna z nieodłącznych tradycyjni, symbolizująca oczekiwanie na przyjście Pana. Poszczególne elementy wieńca mają swoją symbolikę. Gałązki oznaczają życie i nadzieję, świece - światło.

Natomiast sama forma wieńca, który jest w kształcie kręgu - powracający cykl życia. W tradycji znajduje się także świeca adwentowa - symbol chrześcijanina, która podobnie jak poszczególne elementy wieńca posiada swoją symbolikę. Płomień symbolizuje - światło Ducha Świętego, knot - duszę, wosk - ciało. Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat. Nieodłączny symbol Adwentu to także kalendarz adwentowy. Specjalny kalendarz służy nam do odliczania dni od pierwsze dnia aż do Wigilii Bożego Narodzenia.

W okresie Adwentu możemy także spotkać lampiony adwentowe. Wewnątrz lampionu - przeważnie dzieci, umieszczają świece lub małe żaróweczki symbolizujące światło. Lampiony często przynoszą dzieci na mszę roratnią, podczas której w trakcie części pierwszej Mszy św. w kościele panuje symboliczna ciemność.  Msza św. roratnia jest charakterystyczną liturgią odprawianą każdego dnia Adwentu oprócz niedziel. Sprawowana jest zazwyczaj rano i uczestniczą w niej dzieci, które przynoszą ze sobą specjalne, zdobione lampiony. Wiadomo, że początki Adwentu sięgają IV wieku.

Adwent do dziś kojarzy nam się z czuwaniem, do którego Jezus wielokrotnie wzywał w swoich Ewangeliach. Warto znaleźć więcej czasu na modlitwę, podczas której nasze serca będą czuwać. Adwent jest przede wszystkim czasem radosnego oczekiwania. Jednak w czasie przygotowań do nadejścia Chrystusa - raczej nie świętujemy. Główną symbolika ma głębsze podstawy, które mają związek m.in. z odnalezieniem sensu życia, dzieleniem się doświadczeniem wiary oraz spotkaniem z Bogiem.

To doskonały czas, aby w ciszy, zadumie i spokoju, przemyśleć wszystkie dotychczasowe sprawy, zatrzymać się w biegu codziennych np. przez udział w roratach czy w rekolekcjach, których w tym okresie na pewno w naszych parafiach nie zabraknie.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter