Rekolekcje z kawą w tle to inicjatywa ks. Andrzeja Kozubskiego oraz ks. Tomasza Sroki, na co dzień związanych z Liceum Ogólnokształcącym im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 2017 roku w kawiarni na Zamku. Frekwencja dopisała do tego stopnia, iż była konieczność dostawienia dodatkowych stolików dla gości, którzy tego wieczoru przybyli do kawiarni, aby wysłuchać pierwszego tematu rekolekcji pt. "Na co My - jako chrześcijanie czekamy?" (zobacz: REKOLEKCJE Z KAWĄ W TLE).

Prelegent ks. dr Andrzej Kozubski starał się odpowiedzieć w kontekście naszej wiary m.in. na pytanie - co dzieje się z nami po śmierci, a także na wiele innych ciekawych tematów dotyczących naszego istnienia w kontekście radykalnej przyszłości. Sama idea spotkania miała na celu zaproponowanie niestandardowych wspólnych spotkań przy kawie, herbacie, z szeroko rozumianą teologią.

I tak też się stało. Spotkania z powodzeniem kontynuowano w innych cieszyńskich kawiarniach i do samego końca w okresie Adwentu cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem ze strony przybyłych gości. W tym roku księża postanowili kontynuować "Rekolekcje z kawą w tle" czego efektem będą kolejne spotkania, podczas których nie zabraknie pytań i odpowiedzi dotyczących naszego codziennego życia i wiary.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 13 grudnia, o godz. 19:00, w kawiarni "Mount Blanc"  znajdującej się na skrzyżowaniu ulic Rynek i Głęboka. Tym razem tematem rekolekcji będzie temat pod tytułem "Czego chcemy dziś od Boga?". Zgromadzonym gościom temat przybliżą: ksiądz Artur Stopka, kapłan z Archidiecezji Katowickiej, obecnie również szef katowickiego oddziału "Gościa Niedzielnego", wspólnie z księdzem Andrzejem Kozubskim, z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Choć spotkania są adresowane do wszystkich, to w głównym założeniu mają skupiać się wokół trzech duszpasterstw: środowisk twórczych, lekarzy, nauczycieli. Jak przyznaje ks dr Andrzej Kozubski - pomysł na rekolekcje wyszedł dość spontanicznie, zaś sama idea przerosła najśmielsze oczekiwania. Podczas pierwszego spotkania kawiarnia pękała w szwach, zaś dyskusji nie było widać końca. Duchowni mają ogromną nadzieję, iż w przyszłości inicjatywa również zostanie gorąco przyjęta i nie zabraknie wielu ciekawych tematów, dzięki którym w okresie adwentu, będzie znów można przygotować się psychicznie i duchowo do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Poniżej pełny plan tegorocznych "Rekolekcji z kawą w tle".

13 grudnia, godz. 19:00 - kawiarnia "Mount Blanc" - "Czego chcemy dziś od Boga?" (ks. Artur Stopka, ks. dr Andrzej Kozubski)

14 grudnia, godz. 19:00 - kawiarni "Cafe Muzeum"  - "Poeta w kościele" (ks. dr Leszek Łysień)

15 grudnia, godz 19:00  - kawiarnia "Cafe Arkady" - "Papież Franciszek, dlaczego jest w Polsce nierozumiany?? (Miriam Arbter-Korczyńska, O. Tomasz Dostatni)

16 grudnia, godz. 11:00 - Kościół św. Trójcy w Cieszynie - Msza św., na zakończenie Rekolekcji z kawą w tle.Tekst: P.Staroń

Zapowiedź tegorocznych rekolekcji można obejrzeć TUTAJ

Foto i realizacja video: Marek Śmierciak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter