Każdego roku miesiąc maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. W tym czasie odprawiane są nabożeństwa majowe, podczas których odmawia się lub odśpiewuje Litanię Loretańską oraz modlitwę Pod Twoją Obronę.  

Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden z hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Nabożeństwa majowe odprawiane wieczorami w kościołach, przy kapliczkach, przy przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Matka Boska postrzegana jest jako Pośredniczka między człowiekiem a Jej Synem – Jezusem Chrystusem.

Miesiąc maj, choć odpowiada naszemu grudniowi, to jednak biologicznie przypomina nasz maj czyli miesiąc rozkwitu. W Polsce nabożeństwo majowe zostało odprawione po raz pierwszy w 1837 roku w kościele św. Krzyża w Warszawie. Następnie nabożeństwo to odprawiono także w Krakowie i na Jasnej Górze. Nabożeństwa poświęcone Najświętszej Matce Bożej są wyjątkową okazją, by przez modlitwę, pieśni, zawierzyć Matce Bożej własne sprawy i wszelkie problemy. Maj jest tradycyjnie miesiącem modlitwy przez wstawiennictwo Matki Bożej.

Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych, które już od początku maja odbywać się będą każdego dnia w cieszyńskich parafiach. W Kościele pw. św. Marii Magdaleny nabożeństwa rozpoczynać się będą o godzinie 17:30.

Tekst i foto: P.S
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter