W łączności z wydarzeniem ewangelizacyjnym „Polska pod krzyżem”, które odbędzie się 14 września 2019 r. na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem, diecezja bielsko-żywiecka organizuje tego dnia modlitwy w kilku symbolicznych miejscach na terenie Beskidów. Modlitwy, Msze św., drogi krzyżowe, adoracje zaplanowano pod jubileuszowymi krzyżami, na górskich szczytach i miejskich wzgórzach.
„Polska pod Krzyżem” to nowa akcja modlitewna, jaką zapowiedzieli na 14 września organizatorzy inicjatywy „Różaniec do granic” sprzed dwóch lat. W święto Podwyższenia Krzyża Świętego na lotnisku pod Włocławkiem – w miejscu, gdzie Mszę św. dla tysięcy pielgrzymów sprawował 7 czerwca 1991 roku św. Jan Paweł II – zgromadzą się ci, którzy chcą się nawrócić i postawić symboliczny krzyż w centrum swojego życia. Spotkanie będzie miało zarówno wymiar osobisty, jak i narodowy. „Pod krzyż zapraszamy wszystkich: którzy są w smutku, lęku, chorobie, którzy są słabi i w potrzebie, którzy się źle mają. Zapraszamy wszystkich, żeby na nowo odzyskać wiarę. Jeśli podejmiesz decyzję, Bóg da łaskę wiary” – zapowiedział Maciej Bodasiński, jeden z pomysłodawców wydarzenia.

W łączności z tą inicjatywą diecezja bielsko-żywiecka zapowiedziała na 14 września szereg spotkań modlitewnych w różnych częściach Beskidów. Tego dnia sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla w amfiteatrze żywieckim pod Grojcem z udziałem młodych, w ramach rozpoczęcia roku formacyjnego.

Jednocześnie odbędą się Eucharystie i adoracje pod krzyżami jubileuszowymi – na Hrobaczej Łące, w Starej Wsi i na bielskim wzgórzu Trzy Lipki. Bp Roman Pindel sprawować będzie także po południu Mszę św. pod krzyżem na Matysce w Beskidzie Żywieckim. Różaniec, Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia – to z kolei program spotkania modlitewnego na Kaplicówce. Drogę krzyżową i Mszę św. zaplanowano na beskidzkim Krawcowym Wierchu.
Wydział duszpasterstwa ogólnego w bielskiej kurii zachęcił jednocześnie wszystkich księży do włączenia się w tę modlitewną inicjatywę w swoich parafiach. Przypomniano, że takie wydarzenie należy zarejestrować na stronie: www.polskapodkrzyzem.pl w zakładce: Miejsca modlitwy.

Polska pod Krzyżem
sobota, 14 września 2019 r.

Spotkania modlitewne w Diecezji Bielsko-Żywieckiej
Bielsko-Biała, wzgórze Trzy Lipki – rozpoczęcie o godzinie 16:30 modlitwą w intencji Kościoła i Ojczyzny, o godzinie 18:00 – Eucharystia.
Hrobacza Łąka – rozpoczęcie:
– w Bielsku- Białej Lipniku o godzinie 7:00 zbiórka na parkingu pod Leśniczówką (ul. Polna) Wspólna modlitwa i słowo wprowadzenia (trasa: szlak niebieski, czerwony). Droga Krzyżowa w drodze na szczyt (okazja do spowiedzi w drodze). Każdy pielgrzym zabiera w drogę swój własny krzyż;
– w Kozach o godzinie 9:00 (wyjście z końca ulicy Beskidzkiej), Droga Krzyżowa w drodze na szczyt;
– w Międzybrodziu Bialskim o godzinie 8:00 (wyjście spod kościoła), Droga Krzyżowa w drodze na szczyt;
O godzinie 11:00 Eucharystia pod Krzyżem na Hrobaczej Łące, której przewodniczyć będzie Ksiądz Prof. Marek Starowieyski. Po Eucharystii wspólna agapa (posiłek).
Radziechowy, Golgota Beskidów – rozpoczęcie nabożeństwem Drogi Krzyżowej o godzinie 15:00 przy I stacji w Parafii Św. Marcina w Radziechowach.
Rozważania poprowadzi ks. Jerzy Pytraczyk – Ojciec Duchowny Seminarium Duchownego w Krakowie. Po Drodze Krzyżowej, na szczycie Matyski zostanie odprawiona Eucharystia w intencji uświęcenia życia małżeńskiego i kapłańskiego, której będzie przewodniczył Księdza Biskup Roman Pindel. W razie deszczu najpierw będzie Msza święta w kościele o godz. 15:00 i następnie Droga Krzyżowa.
Skoczów, Kaplicówka – rozpoczęcie o godzinie 8:00 – modlitwą do Ducha Świętego, następnie Różaniec Święty z rozważaniami, o godzinie 9:00 Eucharystia. Od godziny 10:00 – 15:00 adoracja Najświętszego Sakramentu (Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej, Droga Krzyżowa). Zakończenie o godzinie 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia.
Stara Wieś – o godzinie 18:00 Msza św. pod Krzyżem Jubileuszowym.
Ujsoły, Krawców Wierch – rozpoczęcie o godzinie 9:00 przy kaplicy w Glince – Droga Krzyżowa na Krawców Wierch. Na zakończenie Eucharystia na szczycie.
Żywiec, Krzyż pod Grojcem – Amfiteatr – spotkanie dla młodych naszej diecezji w ramach rozpoczęcia roku formacyjnego. Rozpoczęcie o godzinie 9:00. O godzinie 11:00 Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Romana Pindla.

/źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter