Nasze babcie i nasi dziadkowie z pewnością pamiętają czasy tradycyjnych kolęd, które śpiewali wspólnie z rodzinami przy stole. Przez takie muzykowanie, rodzina bardziej zbliżała się do siebie, a przy stole tworzyła się wyjątkowa atmosfera. Czy teraz też tak jest? Czy ktoś pamięta, żeby kiedykolwiek uczył się kolędy na pamięć? Kolędy może śpiewać każdy. Takie kolędy jak Lulajże Jezuniu, Bóg się rodzi, Przybieżeli do Betlejem czy Cicha Noc - wszyscy znamy. Polskie kolędy są rzeczowe i bardzo śpiewne w swojej prostocie. Ich swojskość i lekkość przekazu, zachęca do wspólnego śpiewania. Prosta forma literacka sprawia, że bardzo chętnie je wykonujemy. Wśród pokaźnej listy kolęd spotkamy kolędy radosne, adorujące, czy typowe kolędy-kołysanki obfite w przyjemne proste melodie.

Choć święta zmieniły się na przestrzeni lat, to te najważniejsze aspekty świąt takie, jak łamanie się opłatkiem w Wigilię, zostawienie jednego miejsca przy stole, czy udział w pasterce są ich nieodłączną tradycją. Jeśli zaś chodzi o kolędy, to śmiało można powiedzieć, że przeszły one swojego rodzaju ewolucję. Istotną kwestią jest to, iż w polskiej kulturze poza tradycyjnym śpiewaniem kolęd, są one interpretowane i wykonywane na różne sposoby. Często spotyka się je w rockowym aranżacjach, pop, czy nawet disco polo. Wiele gwiazd polskiej i zagranicznej muzyki chętnie nagrywa znane kolędy we własnych aranżacjach, dodatkowo ubarwione w różne ozdobniki, a nawet recytację. Dzięki temu, kolędy z biegiem lat nabrały nieco innego już wymiaru, a ich przekaz trafia do coraz większej liczby odbiorców.

Autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu, którą wierni śpiewali w zbudowanej przez świętego szopce. W Polsce, najstarsza kolęda pochodzi z 1424 roku. Kolęda "Bądź zdrów, Królu Anielski" została odszukana w XIX wieku przez Aleksandera Brücknera polskiego historyka literatury i kultury. Jednak najbardziej znaną i najsłynniejszą kolędą, którą dziś potrafi zanucić każdy jest "Cicha noc". Powstała w 1818 roku w Alpach, została napisana przez wikarego ks. Józefa Mohra i organistę Franza. W ciągu wieków, kolędę przetłumaczono no 300 języków.

Dzisiaj powstają także nowe kolędy. Chociaż z wiadomych przyczyn nie są one jeszcze tak znane jak te, które na stałe zakorzeniły się w naszej polskiej tradycji, to trzeba przyznać, że niektóre z nich, robią wrażenie i biją rekordy popularności. Jedną z takich kolęd jest kolęda artystki Anny Wyszkoni pt. "Od nieba do nieba", które w ciągu roku od publikacji w serwisie Youtube zaliczyła prawie 400 tysięcy odsłon. Piosenkarka śpiewa o tej jednej, wyjątkowej nocy, nocy Wigilijnej - z nadzieją, że nikt tego wyjątkowego wieczoru nie będzie sam. Nowe kolędy napisane przez współczesnych twórców, być może w przyszłości na stałe wpiszą się w kanon tych, które znamy od dawna?

Już niebawem Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi zabrzmią kolędy - w kościołach, podczas jasełek, w domach podczas Wigilii, w szkołach, na ulicy, w radio... Muzyka zawsze była i będzie nieodzownym elementem wszelkiego świętowania. Symbolizuje radość i uświetnia wszelakie uroczystości. Już niebawem będziemy mieli okazję do wysłuchania cieszyńskich zespołów, chórów, scholi, które jak co roku z nadejściem świąt przygotowują się do pierwszych występów. Jedną z pierwszych okazji do wspólnego kolędowania będzie występ Miejskiej Orkiestry Dętej, która już 25 grudnia wykona koncert kolęd przy choince na Rynku. COK Dom Narodowy zaprasza wszystkich do wspólnego kolędowania - 25 grudnia, w godzinach 11:00-12:00.

Serdecznie zapraszamy!
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter