Historia zatoczyła krąg, 12 stycznia 2017 roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej wraz z zaproszonymi gośćmi, świętował oficjalne otwarcie nowej siedziby. W uroczystości uczestniczyły osoby, które wspierały zespół w działaniach na wiele sposobów. Obecne były władze miasta Cieszyna, powiatu, przedstawiciele Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra”, darczyńcy, sponsorzy, członkowie zespołu oraz ich rodziny. Każdy postawił w tym miejscu swój ślad pomocy, chętnych nie brakowało.

W miniony czwartek, po trwającym kilka miesięcy remoncie dokonano oficjalnego otwarcia siedziby Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. Wydarzeniu towarzyszyło uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonał burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura. W słowach wstępu włodarz miasta podkreślił zaangażowanie wielu osób i wsparcie, które zaowocowało, przynosząc pozytywny skutek całej ekipie zespołu, ale również nam – mieszkańcom.

Swojego szczęścia nie kryła Karolina Małysz-Tulec, dyrektor i opiekun ZPiTZC. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc, w którą włączyło się tak wiele osób – mówiła z podekscytowaniem, podkreślając, że obdarzenie takim zaufaniem jeszcze bardziej mobilizuje zespół do wytężonej do pracy.

- Kiedy w 1950 roku grupa ośmiu par zdecydowała o powstaniu zespołu, który pierwotnie miał jedynie umilać i czynić bardziej uroczystymi wydarzenia konsumu robotniczego, nie przypuszczano nawet, że dojdzie do takiego momentu, jakim jest dzisiejszy dzień...  Dziękuję wam za minione sześćdziesiąt pięć minionych lat i za umiejętność tworzenia w różnych miejscach, tej wyjątkowej atmosfery. Gdziekolwiek byliście tam było dobrze, bo najważniejsze jest - jacy ludzie tworzą dane miejsca. Było dobrze, bo byliście tam wy… ze swoimi pięknymi głosami… – podkreślał burmistrz, kierując podziękowania do całej społeczności, na ręce dyrektor ZPiTZM i w stronę osób, dzięki przychylności których udało się spełnić marzenie.

Słowa podziękowania burmistrz skierował również w stronę Marii Liwczak, wiceprezesa Stowarzyszenia „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” w Cieszynie. Podkreślił także ogromną pracę i zaangażowanie Aleksandra Cierniaka, zastępcy burmistrza Cieszyna. Swoje podziękowania skierował również do darczyńców, sponsorów oraz samych członków ZPiTZC i ich rodzin, które włączyły się w pomoc.

Finalny efekt siedziby Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej, w kamienicy przy ulicy Stary Targ 4 to ciężka praca ludzi, ale co najważniejsze – ogromne dobro, które jak przyznaje Karolina Małysz-Tulec – "jakoś tak naturalnie samo się działo".

12 stycznia bez dwóch zdań wpisze się w znaczącą historię zespołu. Warunki prób diametralnie się zmieniły. Dziś członkowie grupy mają do dyspozycji powierzchnię ok. 400 metrów kwadratowych. Na pierwszym piętrze - sala repertuarowa, dodatkowo połączona została z małym aneksem kuchennym. Na sali tej zespół będzie mógł prezentować swoją pracę, a w przyszłości planuje również organizować kameralne koncerty. Na ostatnim piętrze powstała sala baletowa - profesjonalny obiekt, w którym odbywać się będą próby baletu, by wciąż podnosić swoje umiejętności. Została również odnowiona stara drewniana podłoga, a ściany pokryto lustrami. Do dyspozycji zespołu oddano także piwnicę, w której powstała szatnia, garderoby na stroje, pralnia i suszarnia… 

Pozostaje nam tylko życzyć ZPiTZC kolejnych, tak pięknych dni nowego roku, jak ten, na który czekano z utęsknieniem i który nadszedł - pokazując, że Cieszyn to miasto wspaniałych ludzi. Czas pokazał również, że historia często zatacza krąg, kierując nas do miejsc, które były nam już kiedyś bliskie. Tak było z siedzibą przy ulicy Stary Targ 4. Wiele lat temu to tu rozbrzmiewał głos pierwszych członków zespołu.


Barbara Stelmach-Kubaszczyk/Patryk Staroń
fot. Patryk Staroń

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter