Jolanta Zapała, dyrektorka przedszkola z Zaborzu, reżyserka słynnych „Jasełek Salezjańskich” i zaangażowana w liczne dzieła muzyczne i artystyczne, została laureatką „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”. 7 stycznia 2024 roku bp Roman Pindel wręczył już po raz ósmy w Oświęcimiu kopię figurki „Matki Bożej zza drutów” z harmęskiego kościoła, która jest symbolem nagrody za działalność ewangelizacyjną i apostolską. Po raz pierwszy przyznano specjalną nagrodę dla nieżyjącego kandydata do tego wyróżnienia, którą otrzymał śp. Piotr Jędrzejko, komandor Rycerzy św. Jana Pawła II w diecezji bielsko-żywieckiej, zmarły 14 grudnia ubiegłego roku.

Biskup podkreślił, że za każdym razem, gdy przybywa i wysłuchuje życiorysów lub relacji z działalności różnych osób lub podmiotów zbiorowych nominowanych do Nagrody, towarzyszy mu pozytywne zaskoczenie ze względu na skalę ewangelizacyjnego zaangażowania prezentowanych postaci i ich dzieł. „Mamy do czynienia z ogromną ilością dobra, łaski Bożej i zaangażowania ludzkiego. Można by powiedzieć, że każda osoba, która tutaj została przedstawiona, zasługuje przynajmniej na uwagę” – dodał duchowny.

Nazwisko tegorocznego laureata ogłosił dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii bielsko-żywieckiej ks. Piotr Hoffmann, który jest również członkiem i przewodniczącym Kapituły wyłaniającej laureatów. Wcześniej jednak szczególną uwagę zwrócono na osobę śp. Piotra Jędrzejki, nadzwyczajnego szafarza Eucharystii i komandora Rycerzy Jana Pawła II w diecezji bielsko-żywieckiej.

„Kiedy został zgłoszony jako nominat do tej nagrody, liczyliśmy, że spotkamy go tutaj osobiście. Jednakże Bóg pokazał inny sposób. Jego najwspanialszym dziełem były czyny dokonywane w szpitalu, gdy był chory i sam przechodził przez leczenie. Chodził po innych salach i rozmawiał o Jezusie. Z relacji naszego księdza kapelana wiemy, że kilka osób poprosiło o sakrament pokuty” – wspominał wzruszony kapłan.

„Pochodzę z tej samej parafii co śp. Piotr Jędrzejko. To też był mój rodak, którego znałem od dziecka. Jak mówiliśmy na naszym osiedlu Karpackim w Bielsku, Piotrek po prostu był dobrym człowiekiem” – przyznał ks. Hoffmann i wręczył wraz z biskupem kopię figurki maryjnej Agacie Jędrzejko – wdowie po zmarłym mężu.

W imieniu laureatki „Nagrody św. Maksymiliana” Jolanty Zapały kopię figurki „Matki Bożej zza drutów” odebrała jej siostrzenica Ewa Urbańczyk.

Jolanta Zapała została nominowana przez parafię Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, gdzie proboszczem jest ks. Łukasz Krysmalski SDB. Laureatka to długoletnia dyrektorka przedszkola samorządowego w Zaborzu, która od 18 lat pisze scenariusze i reżyseruje słynne „Jasełka Salezjańskie”. Od wielu lat prowadzi chór „Canticum” w salezjańskim sanktuarium oraz zespół „Cantare” w parafii w Grojcu. Otrzymała nagrodę za skomponowanie hymnu ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Organizuje od lat biegi sołeckie, ogniska bożonarodzeniowe, pikniki dla seniorów oraz festyny dla dzieci i młodzieży.

„Chcę podziękować za tę nagrodę, jestem przekonana, że Jola będzie wdzięczna za to w stu procentach. Nie wiem, czy mogę zaprosić z tego miejsca wszystkich Państwa na Jasełka Salezjańskie, które odbędą się w przyszłą niedzielę. To wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko przedstawia znaną historię, ale ukazuje, w jaki sposób różne grupy oddają hołd nowonarodzonemu Bogu. Zapraszam, ponieważ jest to niezwykłe wydarzenie” – powiedziała siostrzenica w imieniu swej cioci.

Wśród kandydatów do nagrody byli: prowadzące Zakład Opiekuńczo-Leczniczy siostry boromeuszki z Cieszyna, Stowarzyszenie Cudownego Medalika w Skoczowie z jego szefową Urszulą Raszką, propagator kultu św. Jakuba i św. Mikołaja Bogusław Żbel z parafii w Simoradzu oraz ks. Kamil Kuchejda, duszpasterz młodzieży wyłoniony przez Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie. Na niedzielnej gali kapłana reprezentowali Jadwiga i Ryszard Borowiec oraz moderator ks. Jacek Moskal.

Gala w Oświęcimskim Centrum Kultury rozpoczęła się wykładem Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Badaczka, historyk i pracownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, autorka licznych publikacji poświęconych historii obozu Auschwitz, opowiedziała historię figurki Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, wyrzeźbionej w stolarni obozu przez jednego z więźniów Bolesława Kupca z Poronina. Kopia tej figurki stanowi nagrodę za działalność ewangelizacyjną i apostolską, jaka przyznawana jest przez diecezję bielsko-żywiecką od 8 lat.

Na zakończenie wieczoru odbył się specjalny spektakl teatralny pod tytułem „Przed sklepem jubilera” na podstawie tekstu Karola Wojtyły. Przedstawienie odegrali aktorzy-amatorzy z Cieszyna, pod kierunkiem ks. Tomasza Sroki.

Po spektaklu Stowarzyszenie Dziedzictwo św. Jana Sarkandra odznaczyło Joannę Lazar Chmielowską – muzyk, organistkę w kościele Jezusowym w Cieszynie oraz nauczycielkę języka angielskiego w cieszyńskim Zespole Szkół Budowlanych im. gen. Stefana Grota Roweckiego – za jej postawę, która służy budowaniu ekumenizmu na Śląsku Cieszyńskim.

/źródło Diecezja Bielsko-Żywiecka/
 
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter