Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Cieszynie zaprosił przedstawicieli portalu CzysteOgrzewanie.pl, by zaprezentować na cieszyńskim Rynku metodę palenia w piecu węglowym, tak by było zarówno ekologicznie jak i ekonomicznie.

Mieszkańcy do prezentacji podeszli chętnie, z ciekawością i całym mnóstwem pytań, na które odpowiadali eksperci. Największe zainteresowanie zdobyła praktyczna strona pokazu, prezentująca metodę „palenia od góry”, która - ...wygląda prosto i taką jest – podkreśla Bogdan Ficek z Wydziału OŚR, który podczas pokazu, rozdawał uczestnikom ulotki i odpowiadał na pytania.

- Złe nawyki w paleniu węglem i drewnem są tak powszechne, że uchodzą za normalność. Jak się pali, to musi się kopcić – potwierdzi każdy palacz z 30-letnim stażem, bo przez te lata tylko taki sposób palenia poznał. Na szczęście istnieją też lepsze metody palenia, dzięki którym spalisz węgiel i drewno bez dymu, smrodu i udręki. Niezależnie od tego, jak stary i brzydki byłby twój piec czy kocioł, czy palisz tańszym czy droższym węglem albo drewnem – paląc ekonomicznie oszczędzisz opał, mnóstwo czasu oraz nerwów i pozbędziesz się wielu problemów w kotłowni, bo większość z nich wynika ze złej techniki palenia –czytamy na stronie http://czysteogrzewanie.pl.

Warto posłuchać rady ekspertów i zmienić nieco swoje przyzwyczajenia, które przekazali nam nasi dziadkowie i ojcowie. Smród i mgła z siwego dymu nie muszą być stałym element polskiej zimy.

Tekst i foto Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter