To spotkanie z pewnością będzie okazją, by bliżej przyjrzeć się najistotniejszym zmianom w podatkach i prawie pracy. Zmiany te weszły w życiu wraz z rokiem 2017. Warto podkreślić, że szkolenie, które odbędzie się już niebawem, bo 31 stycznia wraz z godziną 9.00 – zapozna uczestników nie tylko z samymi przepisami, ale również odpowie na kwestie dotyczące ich stosowania.

Spotkanie, na które zapraszają Zamek Cieszyn i Klub Przedsiębiorcy poprowadzi adwokat Piotr Buława. Udział jest bezpłatny, obowiązuje jednak wcześniejsze zgłoszenie nadesłane na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub potwierdzone telefonicznie: 33 851 08 21 w. 22.

Tematyka: 

KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
Od 1 marca 2017 r. wchodzi w życie - zapowiadana od dłuższego czasu - reforma administracji skarbowej. Znikają urzędy kontroli skarbowej oraz urzędy celne. Pojawi się Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zmianie ulegną m.in. przepisy o kontroli oraz instancyjności postępowania podatkowego.

JPK – Jednolity Plik Kontrolny
Wprowadzanie JPK rozpoczęło się już w 2016 r., ale w latach 2017-2018 nastąpi wdrożenie JPK wobec największej ilości podatników (od 1 stycznia 2017 r. wobec małych i średnich przedsiębiorców). Podatnicy są objęci obowiązkiem przekazywania danych organom skarbowych w różnym zakresie oraz w różnych trybach.

VAT
Od 1 stycznia 2017 r. w życie wchodzi duża nowelizacja podatku VAT, mająca na celu ograniczenie nadużyć podatkowych. Rozszerzono zakres odwrotnego obciążenia (np. usługi budowlane). Zaostrzeniu ulegają przepisy o możliwości ubiegania się o zwrot podatku, w szczególności w terminie 25 dni. Ponadto organy podatkowe otrzymają zdecydowanie szersze kompetencje w zakresie rejestracji i wykreślania przedsiębiorców z rejestru podatników VAT. Obecnie podstawą do wykreślenia podatnika będą m.in. "zerowe" deklaracje podatkowe. Zmianie uległy zasady opodatkowania usług stanowiących element usługi finansowej lub ubezpieczeniowej. Ograniczeniu ulegnie rozliczenie kwartalne.

Odpowiedzialność podatkowa i karno-skarbowa
Ustawodawca od 2017 r. wraca do sankcji administracyjnych – naliczeniu sankcyjnej stawki podatkowej we wskazanych ustawie przypadkach. Ponadto zaostrzeniu uległy przepisy karno-skarbowe oraz pojawiło się w KKS nowe przestępstwo – nieskładanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną pomimo obowiązku ustawowego.

CIT
Zgodnie z zapowiedziami ustawodawcy w życie weszła nowa stawka podatku – 15%, w praktyce skorzystać z niej mogą tylko nieliczni podatnicy. System klauzul antyabuzywnych uzupełniła nowa klauzula dotycząca nieuzasadnionych korzyści podatkowych z przekształceń prawnych spółek kapitałowych. W kwestii opodatkowania transgranicznego omówione będzie wprowadzenie katalogu źródeł przychodu osiąganych w Polsce przez podmioty zagraniczne oraz klauzula rzeczywistego właściciela płatności przy transgranicznych licencjach.

PIT
Po uznaniu dotychczas obowiązujących przepisów o kwocie wolnej od podatku za niezgodne w części z Konstytucją RP, wchodzą nowe przepisy o kwocie wolnej od podatku. Zaostrzeniu ulegają przepisy o obowiązku dokonywania płatności przy pomocy rachunku bankowego. Sprzedaż własnych przetworzonych produktów rolnych będzie objęta podatkiem ryczałtowym.

Stawka godzinowa
Od 1 stycznia 2017 r. ustawodawca obok wynagrodzenia minimalnego w wymiarze miesięcznym wprowadza minimalne wynagrodzenie godzinowe. Omówienia wymaga nie tylko kwestia, kogo obowiązuje wynagrodzenie godzinowe, ale także formalności związane z tym wynagrodzeniem oraz sankcje za jej nie zastosowanie.

Prawo pracy
Zmianie ulegają terminy do wniesienia odwołania do sądu od wypowiedzenia stosunku pracy. Nie będzie już można zawsze żądać zaświadczenia o niekaralności, a powierzenie mienia będzie wymagało formy pisemnej.

31 stycznia (wtorek) 2017, godz. 9.00-11.00, w sali konferencyjnej Oranżerii – Zamku Cieszyn.

/fot. Zamek Cieszyn/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter