W listopadzie ubiegłego roku z Genewy wyruszył autobus z wolontariuszami, którzy odwiedzą 68 miast reformacyjnych, w 19 krajach. Jednym z miast, które odwiedzą wolontariusze będzie Cieszyn. W programie odbędzie się m.in. spotkanie w Teatrze im. A. Mickiewicza, a także uroczysta sesja Rady Powiatu i Rady Miasta, oraz Sejmiku Województwa Śląskiego.

Cieszyn jest jednym z dwóch polskich miast, do którego zawita autobus z wolontariuszami, którzy tuż po przyjeździe włączą się w regionalne obchody 500-lecia Reformacji. Drugim miastem w Polsce, do którego dotrze specjalny reformacyjny autobus będzie Wrocław.  Autobus jest częścią projektu "Europejska Droga z Przystankami" i będzie zatrzymywał się w miastach, w których zakorzenione są tradycje luterańskie. Wolontariusze będą prezentowali w nim  m.in. prezentację dotyczącą całej historii Reformacji, czy też poruszą wiele tematów dotyczących dzisiejszego życia, takich jak np. migracja.

W programie cieszyńskiej wizyty reformacyjnego autobusu m.in.: od godziny 10:00 zwiedzanie wystawy w autobusie na cieszyńskim rynku (wstęp bezpłatny). O godzinie 16:00 spotkanie w teatrze im. A. Mickiewicza oraz uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, Rady Powiatu i Rady Miasta uwieńczona występem Wyższobramskiego Chóru Kameralnego oraz przedstawieniem nauczycieli i uczniów Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie.

Inauguracja obchodów jubileuszu 500 lat reformacji odbyła się 31 października, 2016 roku w Szwecji, z udziałem papieża Franciszka oraz licznych przedstawicieli duchownych. Nasz kraj w obchodach reprezentował biskup Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. W obchody zaangażował się również Kościół Jezusowy w Cieszynie. W uroczystym nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele Kościoła katolickiego i ewangelickiego w Polsce, na Słowacji i w Czechach. W ramach obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji wydano m.in. książki: pt. Reformacja autorstwa Łukasza Barańskiego i Jerzego Sojki. Książka jest publikacją, która prezentuje największe zagadnienia związane z Reformacją w XVI wieku, oraz "Polsk książka ewangelicka po 1989 roku", autorstwa Anety Sokół.

Kolejnym projektem związanym z obchodami jubileuszu reformacji jest właśnie autobus reformacyjny, który już 8 lutego zawita do Cieszyna. Ostatnim miastem na trasie będzie Wittenbergia, w którym to historycznym mieście niegdyś Marcin Luter ogłosił 95 tez, które miały przyczynić się do zreformowania Kościoła rzymskokatolickiego.

Tekst i foto: Patryk Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter