Ostatnia niedziela karnawału (26 lutego) była jednocześnie ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem. We wszystkich cieszyńskich parafiach odbywają się 40-godzinne nabożeństwa, podczas których w świątyniach wystawiany jest Najświętszy Sakrament. Nabożeństwo jest tradycją, które posiada ogromną symbolikę w historii chrześcijaństwa. Nawiązuje do Jezusa, który przed zmartwychwstaniem przebywał w grobie przez 40 godzin, a wcześniej przez 40 dni na pustyni. Historia nabożeństwa jest bogata, niemal od samego początku była wprowadzeniem do Wielkiego Postu.

Samo nabożeństwo czterdziestogodzinne określane jest jako adoracja, zazwyczaj odbywająca się w trzy kolejne niedziele, przed nadejściem Wielkiego Postu, ale nie ma reguły. W Cieszyńskich parafiach datę nabożeństw wyznaczono na trzy kolejne dni, zaczynając od ostatniej niedzieli karnawału. Udział w nabożeństwach jest doskonałą okazją, aby przygotować się do pokutnego okresu wielkiego postu. Modlitwa, która potrwa do wtorku (28 lutego), jest bezpośrednim przygotowaniem do przeżycia największych świąt dla chrześcijan - Wielkanocy.

Wśród intencji dziękczynnych uczestnicy nabożeństwa mogą modlić się m.in.za dar Eucharystii dla Kościoła, za dar sakramentu kapłaństwa i kapłanów. Intencje błagalne tegorocznego nabożeństwa 40-godzinnego wiążą się z intencjami Kościoła, dotyczą m.in.  beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, miłosierdzia, prześladowanych chrześcijan.

W cieszyńskich parafiach nabożeństwa zaczynają się zazwyczaj po porannej Mszy św. i trwają do godziny 18:00.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter