6 kwietnia w Katolickim Gimnazjum i Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego, odbyła się uroczysta gala, podsumowująca konkurs literacki na szczeblu powiatowym. "Like dla książki" - bo tak brzmiała nazwa konkursu, w głównej mierze miał wzbudzić u młodzieży i dzieci zainteresowanie literaturą, a w efekcie odkryć młode talenty literackie. Nagrodą główną w konkursie były - Złote Legitymacje, które gwarantują laureatom nie tylko, przyjęcie do Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Melchiora Grodzieckiego - ale także bezpłatną naukę przez 3-letni cykl nauczania.

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum rywalizowali w trzech kategoriach tematycznych: praca literacka, konkurs plastyczny oraz dodatkowo rozprawka - dla uczniów III klasy gimnazjum. Napisanie pracy literackiej na temat "Książka, która zmieniła moje życie", przygotowanie ilustracji okładki ulubionej książki, czy rozprawka na wybrany temat: "Dobrze się myśli literaturą” lub „Czytanie książek - potrzeba, moda a może już snobizm?” - to główne zadania konkursu, z którymi uczestnicy musieli się zmierzyć. Uczestników i zgromadzonych gości powitali: Dyrektor Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. Melchiora Grodzieckiego ks. Tomasz Sroka oraz zawodowa aktorka m.in. czeskiego teatru Pani Joanna Litwin, która poprowadziła galę rozdania nagród.

- To już drugi konkurs literacki, który udało nam się zorganizować w murach naszej szkoły. Jesteśmy zaskoczeni waszą twórczością, kreatywnością przedstawienia książek i tym, że jednak młodzi ludzie chcą czytać książki i je czytają. Co czyta dzisiaj młody człowiek...? Myślę, że to pokazały wasze prace iterackie, w których były mocne i bardzo odważne przemyślenia - mówił ks. Tomasz Sroka.

Pierwszą kategorię stanowili uczniowie szkół podstawowych klas 4-6. Mieli oni za zadanie napisać prace literackie, które przedstawiłyby - jak potoczą się dalsze losy ich ulubionych bohaterów literackich. W sumie w tej kategorii udział wzięło 19 uczniów z 16 szkół podstawowych z Powiatu Cieszyńskiego.

Jury w składzie: Pani Dominika Konior, Pani Marta Nieroda, ks. Tomasz Sroka, wybrali następujących laureatów:

III miejsce - Julia Krzok          SP Zamarski
II  miejsce - Agata Pasterny  SP Dębowiec
I   miejsce - Dominika Bojda    SP nr 2 Cieszyn

Wyróżnienie specjalne otrzymała: Elżbieta Podżrorska SP Wisła (uczennica napisała aż 35 dodatkowych stron kontynuacji przygód Harrego Pottera)

W kategorii wiekowej w ramach konkursu plastycznego, uczniowie mieli za zadanie dowolną techniką malarską dokonać ilustracji ulubionej książki. W tej kategorii wpłynęło aż 117 prac plastycznych.

Jury w składzie: Agnieszka Kuszewska-Wrońska, ks. Tomasz Sroka, Tomasz Targowski wybrali:

III miejsce Emilia Pieczonka    SP Hażlach
II  miejsce Magdalena Kaleta  SP Hażlach
I   miejsce Jagoda Holewa      SP Towarzystwa Ewangelickiego Cieszyn

- Druga kategoria - praca literacka w formie dowolnej, spotkała się z najlepszym odbiorem i najlepiej pokazała, co siedzi w duszy młodego człowieka oraz, w którą stronę zmierza jego wyobraźnia - przyznała Pani Joanna Litwin. Młodzi ludzie ze szkół gimnazjalnych klas 1-2 mieli napisać pracę, której inspiracją miał być temat "Książka, która zmieniła moje życie". Do 6 kwietnia wpłynęło 16 prac konkursowych. Wszystkie trzy miejsca zajęli uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej:

III miejsce Aneta Jałowiczor
II  miejsce Mateusz Kukuczka
I   miejsce Jan Juroszek

Dodatkowo Jury w konkursie plastycznym na ulubioną okładkę książki, spośród 58 prac wybrało:

III miejsce Justyna Czyżyk  Gm. Kończyce Wielkie
II  miejsce Julia Fiedor         Gm. Istebna oraz Patrycja Michalik Gm. Strumień
I   miejsce Laura Sendek     Gm. Strumień

Organizatorzy poprosili także uczniów klas 3 gimnazjum - o uzasadnienie, że książka potrafi zmienić życie. Swój punkt widzenia przedstawiło 37 uczniów. W ramach tego konkursu, który odbył się w kategorii literackiej poszczególne miejsca zajęli:

III miejsce Julia Sarna           Gm. Górki Wielkie
II  miejsce Milena Szczypka   Gm. Strumień
I   miejsce Weronika Kulak    Gm. Cieszyn

W konkursie wybrano również laureatów w poszczególnych kategoriach:

- Najlepsze okładki ulubionej książki:

III miejsce Magdalena Kobuz  Gm. Górki Wielkie

- Najlepsza okładka zdaniem Jury:

 Szczepan Blobel  Gm. Strumień

- Nagroda za najliczniejszą reprezentację szkolną w konkursie literacko-plastycznym "Like dla książki" w kat. konkurs plastyczny dla szkół podstawowych otrzymały:

Szkoła Podstawowa im. Trzech Braci w Hażlachu

Drugą nagrodę w tej samej kategorii:

Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu

- Nagrodę dla szkoły za największą różnorodność tematyczną w konkursie literacko plastycznym w kategorii konkurs plastyczny otrzymała:

Szkoła Podstawowa w Dzięgielowie

-  Nagroda dla Trio Sympatycznych Okładek w wykonaniu dziewczyn ze SP w Simoradzu w konkursie literacko-plastycznym w kategorii konkurs plastyczny otrzymały:

Julia Urbaś, Żaneta Balcar, Klaudia Greń

- Nagroda Dyrektora Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ks. Tomasza Sroki w konkursie literacko-plastycznym w kategorii konkurs plastyczny otrzymała:

Wiktoria Jagięło

Samorząd szkolny również wyróżnił prace. Jak przyznali przewodniczący samorządu szkolnego, przy wyborze prac kierowali się kreatywnością i oryginalnym pomysłem artystycznym na okładkę. W kategorii szkoły podstawowej nagrodę otrzymali:

w kategorii szkoły podstawowej - Martyna Linde

w kategorii gimnazjum - Milena Szczypka

- Nagrodę specjalną ufundowaną przez Panią Dominikę Konior - redaktor Wydawnictwa SBM, za opisanie Biblii otrzymał:

Janek Juroszek z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej

Jak przyznała Pani Dominika Konior - Jego praca konkursowa wybiła się na tle innych. Uczeń opisał Biblię, co może wydawać się banalne - ale zrobił to wyjątkowo z wielu perspektyw. Zadziwiające, że młody człowiek może mieć tak odważne i piękne przemyślenia.

Największe napięcie było wśród gimnazjalistów, którzy stanęli do walki o Złotą Legitymację - czyli przyjęcie do Katolickiego Liceum, oraz do bezpłatnego kształcenia przez trzy lata. Uczestnicy musieli napisać referat na jeden z dwóch tematów: "Dobrze się myśli literaturą" oraz "Czytanie książek - potrzeba, moda, a może już snobizm?". Najlepsza prace zdaniem Jury napisali:

Hanna Drapiesz z Zespołu Szkół w Drogomyślu

Szczepan Blobel z Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu

Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Jaworska, Aleksandra Legierska, Wiktoria Franko, Aneta Sztajer, Mateusz Blinda, Miłosz Fijałkowski.

Na koniec przyznano także Nagrodę Publiczności. Polegała ona na tym, że wszyscy uczestnicy, którzy przyjechali na uroczystą galę, wybrali trzy ich zdaniem najlepsze prace konkursowe. Nagrodę Publiczności otrzymali:

Oliwia Szweblik z Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu

Julia Krzok ze Szkoły Podstawowej w Zamarskach

Patrycja Hanzel z Gimnazjum Powstańców Śląskich w Strumieniu

Wszystkim uczestnikom oraz laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Ksiądz Biskup Roman Pindel ordynariusz bielsko-żywiecki, Starosta Cieszyński Janusz Król oraz Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura. Sponsorami konkursu byli: Stowarzyszenie Dziedzictwo św. Jana Sarkandra w Cieszynie, Parafia św. Józefa w Zabrzegu oraz Parafia św. Anny z Zakrzowa.

Tekst i foto: Patryk Staroń

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter